Yiyecek fiyatları ile kilo ilişkisi

ABD Tarım Departmanı (USDA)’nın yayımladığı rapora göre yiyecek fiyatlarıyla kilo arasında doğrudan bir ilişki söz konusu…

ABD Tarım Departmanı (USDA)’nın yayımladığı rapora göre yiyecek fiyatlarıyla kilo arasında doğrudan bir ilişki söz konusu…

Yiyecek fiyatları, çocuklarda obezite artışının anlaşılmasına yönelik önemli ipuçları sunuyor. ABD Tarım Departmanı (USDA) tarafından yayımlanan rapor, yiyecek fiyatlarının çocukların vücut-kitle endeksi (BMI) üzerindeki etkisi üzerinde duruyor. 

Raporun ortaya koyduğuna göre, genel olarak gazoz, karbonhidratlı sebzeler, şekerli atıştırmalar, %100 meyve suları fiyatlarındaki yükseklik çocukların vücut-kitle endeksi (BMI)’nin yüksekliği ile doğrudan ilişkili. Buna karşılık koyu yeşil sebzeler ve düşük yağlı süt fiyatlarındaki ucuzluk çocukların vücut kitle endekslerinin düşük olmasıyla ilişkili. 

Rapora göre sağlıklı yiyeceklerin fiyatlarının düşürülmesi ya da bu yönde destek sağlanması, buna karşılık az sağlıklı yiyeceklerin fiyatlarının yükseltilmesi bu konuda olumlu anlamda sonuç vermesini sağlayabilir.

Raporda yer aldığı üzere, gazoz fiyatındaki %10’luk bir artış, çocukların BMI’sinde %0.42’lik bir düşüş sağlıyor. Düşük yağlı sütün fiyatındaki böyle bir düşüş, BMI’de %0.35’lik bir düşüş getirirken lifli sebzelerde bu düşüş %0.28 oluyor.

Tüm bunlara karşılık ABD’de son 20 yılda gerçekleşen fiyat değişiklikleri bu tablonun aleyhine gerçekleşmiş. Sağlık yiyeceklerin fiyatları, yüksek karbonhidrat içeren az sağlıklı yiyeceklere oranla inanılmaz şekilde yükselmiş.

Tüm rapor için tıklayın…