Yeşil kart sahiplerine ‘gelir testi’

Yeşil kart sahipleri ‘gelir testi’yle belirlenecek.

Yeşil kart sahipleri ‘gelir testi’yle belirlenecek.

Yeşil kart uygulamasında yeni düzenleme 2012 yılı içinde yapılacak.

2008 yılından bu yana 3 kez ertelenen yeşil kartlıların genel sağlık sigortası kapsamına alınması uygulaması yılbaşından itibaren hayata geçirilecek. Ancak yeşil kartlılar, gelir testi yapılıncaya kadar ücretsiz tedavi hizmeti ve ilaç alımına devam edecek. Önceki gün medyada yer alan yeşil kartların iptal edileceği bilgisinin doğru olmadığını belirten Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Murat Karaşen, 9 milyon 210 bin yeşil kartlının yeni yıldan itibaren de sağlık ve ilaç almaya devam edeceğini söyledi. 1 Ocak 2012 itibarıyla yeşil kartlıların da genel sağlık sigortalı olacağını vurgulayan Karaşen, “Bu düzenleme yeşil kartı olanları tedirgin etmesin.” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, gelir testi yaparak yeşil kartlıları ayrıştıracak. Test, tespit edilecek parametrelerle ya evlerinde yapılacak ya da kurumlara çağrılarak uygulanacak. Yeşil karttaki suiistimalleri ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni düzenlemenin yönetmeliğini SGK geçtiğimiz aylarda hazırladı. Düzenlemeye göre sistemdeki yeşil kart sahipleri gelirleri üzerinden yeniden değerlendirecek.

Gelir testinde titiz çalışma için 10’un üzerinde kriter belirlendi. Vatandaşların elektrik, su, telefon, internet ve cep telefonu abonelikleri kontrol edilecek. Kredi kartı kullananların limitlerine bakılacak. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü bünyesindeki SOYBİS projesinden veriler de komisyonca çapraz kontrolden geçirilecek. 14 ayrı kurumdan gelen ve içinde vatandaşların tapu, vergi, sigorta kayıtlarının yer aldığı bilgilerle üzerine kayıtlı tarla, taşınır ve taşınmaz mal ve dükkân bulunup bulunmadığı incelenecek.

Yapılacak incelemeler neticesinde aile içi kişi başı gelir brüt asgari ücretin (şu anda 837 lira) üçte birinden az ise (279 liradan) GSS primini Hazine ödeyecek. Asgari ücretin üçte birinden 279 liradan asgari ücret tutarına kadar ise 30,42 lira sağlık primi tahsil edilecek. Brüt asgari ücret olan 837 ile asgari ücretin iki katı aralığında ise prim tutarı 91,26 liraya çıkacak. Asgari ücretin iki katından fazla ise 182,52 lira alınacak.