Yeryüzü Doktorları Somali Konferansı’nda

Yeryüzü Doktorları Somali Konferansı’nda gönüllü sağlık hizmeti veriyor.

Yeryüzü Doktorları Somali Konferansı’nda gönüllü sağlık hizmeti veriyor.

 

Yeryüzü Doktorları, 31 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen II. İstanbul Somali Konferansı’na katılmak üzere İstanbul’a gelen 300 Somalili’ye gönüllü sağlık hizmeti veriyor.

Yeryüzü Doktorları,  Dışişleri Bakanlığı tarafından İstanbul’da düzenlenen II. İstanbul Somali Konferansı’nda öncelikle Somali’den gelen katılımcılara olmak üzere gönüllü olarak muayene, tedavi ve ilaç hizmeti veriyor.

Bu hizmet için konferansa gelen misafirlerin kaldığı Dedeman Otel’de bir oda Yeryüzü Doktorları ekibine tahsis edildi. Ayrıca Özel Ümraniye Göz Merkezi ile yapılan anlaşma gereği içinde her türlü cihaz ve teknisyenin olduğu bir mobil araçta hizmet için hazır bulunacak.

Birleşmiş Milletler (BM) ile yakın işbirliği içinde 31 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmalarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Somali Devlet Başkanı Şeyh Ahmed yapacak.

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek konferansın temasının ”Somali’nin Geleceğini Hazırlamak: 2015 Hedefleri” olacak.

Yeryüzü Doktorları, Geçici Federal Hükümet (TFG), Birleşmiş Milletler Donörleri, Somali ve uluslararası özel sektör, sivil toplum, kadın grupları, gençlik ve diaspora temsilcilerinin katılacağı konferansın birinci günü düzenlenecek forumlarda da yer alacak.

 

Yeryüzü Doktorları Derneği Hakkında:

Nisan 2000’de uluslararası tıbbi yardım örgütü olarak kurulmuştur.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), Afet Yönetim ve Koordinasyon Ofislerinin (UNDAC) eğitim ve tatbikatlarına iştirak ederek, saha operasyonlarında adı geçen kuruluşlara akredite olarak çalışmaktadır. Bununla birlikte UNICEF, WHO, İslam İşbirliği Teşkilatı, Kızılay ve Kızılhaç Federasyonu gibi devletlerarası kuruluşlarla paydaş olarak projeler yürütmektedir. Yeryüzü Doktorları ayrıca BM En Az Gelişmiş Ülkeler STK Forumu’nun ev sahibi ülke koordinatörlüğünü de yürütmektedir.

Kurulduğu günden bu yana 30’a yakın ülkede fakirlik, kuraklık, hastalık, savaş, deprem gibi doğal ve insan kaynaklı afet ve felaketlerin kurbanı olan muhtaç insanlara, insani ve tıbbi yardım götürmüştür.

Dünya çapında 3.000’i aşkın gönüllüsü ile faaliyetlerini sürdüren Yeryüzü Doktorları Türkiye Yönetim Kurulu; Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, II. Başkan Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Prof. Dr. Ethem Güneren, Uz. Dr. Havva Sula,  Ecz. Murat Akbıyık,  Uz. Dr. Yahyahan Güney ve Ecz. Muhammed Karabacak’dan oluşmaktadır.