Yanlış Güneş Gözlüğü Seçimi Katarakta Neden Olabilir!

1469883225_Ulusal_____rfan_KayurtarSıcaklıkların artması ve güneşin yüzünü tam olarak göstermesi kalp, akciğer ve tansiyona bağlı rahatsızlıkların artmasına sebep olurken; kişilerin yaz mevsiminde sağlıklarına daha fazla dikkat etmeleri ve sağlıklarını korumak için çeşitli önlemler almaları gerekiyor. Güneş ışınlarının cilde olduğu kadar gözlere de doğrudan zarar verebildiğini belirten Dünyagöz Etiler doktorlarından Op. Dr. İrfan Kayurtar, kataraktın oluşumunda zararlı güneş ışınlarının büyük bir rolü olduğunu belirtti. Özellikle tarım bölgelerindeki işçilerde ve Afrika ülkelerinde erken yaşta katarakt görülme oranının daha fazla olduğunu belirten Op. Dr. İrfan Kayurtar, halkı güneş gözlüğü seçiminde Ultraviyole ışınlarını bloke eden, polarize filtreli güneş gözlüklerini tercih etmeleri konusunda uyardı.

Yaz aylarının gelmesi ve güneşin yüzünü iyice göstermesiyle açık alanlarda vakit geçirenler güneş ışınlarının sebep olabileceği tehlikelerle karşı karşıya kalıyor. Mor ötesi yani ultraviyole denilen ışınların göz sağlığı için oldukça tehlikeli olduğunu belirten Dünyagöz Etiler doktorlarından Op. Dr. İrfan Kayurtar “Zararlı güneş ışınlarına karşı koruyucu olmayan güneş gözlükleri, sanıldığı gibi gözü korumaz. Karanlık ortamlarda daha çok ışın alabilmek için refleks olarak büyüyen göz bebekleri, güneş gözlüklerinin yarattığı karanlıkla birlikte büyür. Böylece, büyüyen göz bebekleri daha çok ışığı içeri alır. Ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu olmayan güneş gözlüklerini kullandığımızda, zararlı ışınlar büyüyen göz bebeklerinden göz içine daha kolay ulaşır ve buradaki doğal merceğe zarar verir.” dedi.

 

Ultraviyole filtresi olmayan güneş gözlükleri kullanılmamalıdır!

Göz içinde yer alan doğal merceğin saydamlığını yitirmesiyle katarakt hastalığının oluştuğunu ifade eden Op. Dr. İrfan Kayurtar “Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruma bulundurmayan güneş gözlüklerinin kullanımı, göz merceğine zarar verip katarakt oluşumunu hızlandırabilir. Buna ek olarak, ileri yaşlarda ortaya çıkan ve halk arasında sarı nokta olarak bilinen makula dejenerasyonu hastalığına sebep olabilir.

 

Moda için göz sağlığınızdan olmayın!

Özellikle yaz aylarında sadece moda amaçlı ve cam kalitesine dikkat edilmeyen gözlüklerin işporta tezgâhlarında satışta olduğunu belirten Op. Dr. İrfan Kayurtar “ Güneş gözlükleri sıradan bir takı değil, göz sağlığı için çok önemli bir aksesuardır. Unutulmamalıdır ki kataraktın ilerlemesi durdurulamaz ve tek tedavisi ameliyattır. Dolayısıyla kişilerin güneş gözlüğü seçiminde oldukça dikkatli olmasını ve göz sağlığına tehdit oluşturacak güneş gözlüklerini kullanmamalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

 

Ultraviyole ışınlarını bloke eden, polarize filtreli güneş gözlükleri tercih edilmeli!

Güneş ışınlarından tam anlamıyla korunmak için standartlara uygun güneş gözlüğü kullanımının şart olduğunu ifade eden Op. Dr. İrfan Kayurtar, “Yazın özellikle beyaz zeminler ve parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığı daha fazla olduğu için gözlerimize daha çok zarar vermektedir ve güneşin gözümüze dik olarak geldiği saatlerde bu korunma ihtiyacı daha da önemlidir. Bu saatlerde ultraviyole ışınlarını bloke eden ve polarize filtreli güneş gözlüklerinin kullanılması gerekir.” dedi.