Uluslararası Sağlığın Geliştirilmesi ve İletişimi Sempozyumu

Uluslararası Sağlığın Geliştirilmesi ve İletişimi Sempozyumu 11-13 Nisan 2011 tarihlerinde,  İstanbul Elite World Otelde yapıldı.

Uluslararası Sağlığın Geliştirilmesi ve İletişimi Sempozyumu 11-13 Nisan 2011 tarihlerinde,  İstanbul Elite World Otelde yapıldı.

Bakan Recep AKDAĞ’ın da katıldığı sempozyuma Türkiye’den, DSÖ’den ve Dünyanın çeşitli ülkelerinden Sağlığın Geliştirilmesi ve Sağlık İletişimi konusunda birçok bilim adamı katıldı.

Bakanın konuşmasında Sağlık Bakanlığı olarak 2002 yılından beri, sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte koruyucu sağlık hizmetlerine büyük önem verdiklerini sağlığın korunması ve sağlıklı yaşamın geliştirilmesi noktasında birçok farkındalık faaliyetlerinde bulunduklarını belirtti. Yapılan kampanyalardan birkaçı olan “Dumansız Hava Sahası”,  “Çocukların Aşılanması” ve  “El Yıkama” Kampanyalarının çok başarılı geçtiğini,   Dumansız Hava Sahası Kampanyasıyla Türkiye’de içilen sigara miktarı, uzun yıllar sonra ilk kez geçen yıl 100 milyar adedin altına düştüğünü ve bunun da kampanyanın ne kadar başarılı olduğuna dair somut bir veri olduğunu gösterdiğini ifade etti. Ayrıca Bakanlık olarak toplumumuzda adeta bir salgın haline gelmiş olan obezite hastalığı ile mücadele için önümüzdeki günlerde  “Obezitenin Önlenmesi ve Fiziksel Aktivitenin Teşviki” ile ilgili bir farkındalık kampanyasını başlatacaklarını sözlerine ekledi.

Üç gün boyunca süren sempozyumda Türkiye’den, yabancı ülkelerden ve DSÖ’den katılan akademisyenler, vatandaşlarımıza sağlıklı yaşam bilincinin geliştirilmesi ve sağlıklarının korunması için neler yapılabileceği, gerekli mesajların, kim tarafından, hangi iletişim kanallarıyla ne şekilde verileceği konusunu   tartıştılar. Yabancı konukların kendi ülke tecrübelerini de anlattıkları sempozyum katılımcıların yüksek memnuniyetiyle sona erdi.