Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği & Türk Nöroloji Derneği’nden basın toplantısı

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği & Türk Nöroloji Derneği’nden basın toplantısı.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği & Türk Nöroloji Derneği’nden basın toplantısı.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği ve Türk Nöroloji Derneği, Dünya Tuza Dikkat Haftası 2012 nedeni ile bir basın toplantısı düzenliyor.

“Ne Kadar Az Tuz-O Kadar Az İnme”

Dünya genelinde her yıl 3 milyon kadın ve 2,5 milyon erkek inme geçirerek hayatını kaybediyor.

Tuz azaltılmasına ilişkin çalışmalar, günlük tuz tüketiminin1 gram azaltılması ile inmeye bağlı ölümlerde %5, kalp krizine bağlı ölümlerde %3 azalma; 6 gram azaltılmasının ise inmeye bağlı ölümlerde %23, kalp krizine bağlı ölümlerde ise %16’ lık bir azalma sağlayacağını öngörüyor.

İnme, gelişmiş ülkelerde ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer alıyor.

2012 yılı “Dünya Tuza Dikkat Haftası”nın gündem başlığı olarak, tuzu azaltmanın inme riski üzerine olan etkileri seçildi. Çünkü tuz hem kan basıncını (tansiyonu) yükselten en önemli belirleyici hem de hipertansiyon ve inmeye yol açan nedenler arasında birinci sırada geliyor.

Tuz, tansiyonu yükselterek inmeye neden olması dışında, inme riskini tansiyondan bağımsız olarak da, doğrudan artırıyor. Bu nedenle fazla tuz tüketimi, çok sayıda inmeye yol açıyor.

Ülkemizde T.C. Sağlık Bakanlığı önderliğinde “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı” başlatılarak 2011-2015 yıllarını kapsayan bir eylem program hazırlandı. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin de katkıda bulunduğu bu programın ilk adımı,  4 Ocak 2012’de sofralarımıza gelen ekmeğin her 100 gramında 0.3 gram oranında tuz azaltılarak atıldı. Böylece günde 300 gram ekmek tüketen bir vatandaş eskiye kıyasla ortalama 1 gram daha az tuz almış olacak.

DAHA AZ TUZ = DAHA DÜŞÜK KAN BASINCI = DAHA AZ iNME RİSKİ

Basın Toplantısı

Konuşmacılar:

Prof. Dr. Şehsuvar ERTÜRK (Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı)

Prof. Dr. Şerefnur ÖZTÜRK (Türk Nöroloji Derneği Başkanı)

Prof. Dr. Mustafa ARICI (Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Kurumsal İlişkiler Kurulu Başkanı)

Program:

Tarih: 28 Mart 2012 Çarşamba