TİG Temelinde İBaG Verilerinin Girişi Uyarısı

Sağlık Bakanlığı, TİG temelinde İBAG girişlerinin eski sisteme göre yapılmaya devam edilmesi nedeniyle bir duyuru yayımladı.

Sağlık Bakanlığı, TİG temelinde İBAG girişlerinin eski sisteme göre yapılmaya devam edilmesi nedeniyle bir duyuru yayımladı.

Sağlık Bakanlığı, “TİG Temelinde Günübirlik Diyaliz, Kemoterapi, Radyoterapi ve Fizyoterapi veri girişleri hakkında” yapılan duyuruda; 01/01/2011 tarihinden itibaren yatış ve taburcu işlemi yapılmadan 24 saatlik zaman dilimi içinde yapılan,  günübirlik tedavi kapsamındaki  işlemler BBaG işlemlerinde olduğu gibi haftalık seans sayısı girilmek suretiyle veri girişi yapılacağı ve bu işlemlerin bundan sonra “Günübirlik işlem bazlı ayaktan gruplama (İBaG)” olarak ifade edileceğini ilan etmişti.

Bakanlığın duyurusuna göre, söz konusu duyuruya rağmen, İBaG kapsamında seans sayısı şeklinde girilmesi gereken hastalar, 216 hastanede eski sisteme göre kodlanmış durumda.  Öncelikle, ekte adı geçen hastanelerin ivedilikle Ocak ayında eski sisteme göre veri girişi yaptıkları hastaların verilerini sistemden çekerek aşağıda belirtilen DRG’leri silmeleri gerekmekte. Daha sonra, bu DRG grubuna dahil olan verileri ‘Günübirlik İşlem Bazlı Ayaktan Gruplama(İBaG)’ kapsamında haftalık seans sayısı olarak girmeleri gerekmekte.

Ocak 2010’da TİG Veri Giriş Sisteminden Çekilerek Silinmesi Gereken DRG’ler Tablosu

İŞLEM GRUBU

DRG KODU

Diyaliz

L61Z

Kemoterapi

R63Z

Radyoterapi

R64Z

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Z60C

Yanlış Giriş Yapan Hastaneler