Son iki ayda sigortalı sayısında artış

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerine göre son iki ayda sigortalı çalışan sayısının 540 bin kişilik artış gösterdiği belirtildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerine göre son iki ayda sigortalı çalışan sayısının 540 bin kişilik artış gösterdiği belirtildi.

Zaman Gazetesi’nden İsa Yazar‘ın haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerine göre son iki ayda sigortalı çalışan sayısı 540 bin kişilik artış gösterdi. Şubatta 9 milyon 970 bin olan sigortalı sayısı, nisan itibarıyla 10 milyon 511 bine yükseldi. Sigortalı sayısındaki artışa yeniden yapılandırmadan gelen para da eklenince bütçenin en büyük karadeliği olan sosyal güvenlik sistemi 1991’den bu yana ilk defa açık vermedi. İşsizlik azalırken kayıtlı istihdamın artması, Türk ekonomisinin en önemli karadeliği olan sosyal güvenlik açıklarında iyiye gidişin habercisi oldu. Sosyal güvenlik, uzun yılların ardından aylık bazda ilk kez açık vermedi.

Sosyal güvenlik sistemi, 1991 yılından itibaren açık veriyor. Bu açıkların kapatılması için her ay düzenli olarak Hazine’den açık finansmanı adı altında sosyal güvenliğe transfer yapılıyor. Her yıl değişen bu rakam, geçen yıl 27 milyar lira oldu. 2011 yılında ise Ocak ayında 1,9 milyar, Şubat’ta 2 milyar, Mart’ta 3,1 milyar, Nisan’da ise 1,1 milyar lira açık finansmanı sağlandı. Mayıs ayına gelindiğinde ise açık finansmanı için Hazine’den para alınmadı. Açık finansmanının sıfırlanmasında sigortalı sayısındaki artışın önemli katkısı oldu. Sigortalı sayısındaki artış, prim gelirlerine yansıdı. Ocak ayında 5,7 milyar olan prim geliri, mayısta 6,6 milyar liraya çıktı. Ayrıca yeniden yapılandırmadan da 1,2 milyar gelir sağlandı. Böylece uzun yılların ardından mayıs döneminde Hazine’den sosyal güvenliğe açık finansmanı için para aktarılmadı.

Mayıs döneminde SGK’nın toplam prim geliri 7 milyar 879 milyon olarak gerçekleşti. Buna karşılık 7 milyar 100 milyon emekli aylığı ödemesi yapıldı. Böylece prim gelirleri emekli aylığını karşıladığı gibi fazla da verdi. Mayısa gelinceye kadar sürekli olarak toplanan prim gelirleri, emekli aylığını karşılamakta yetersiz kalıyordu. Yine sosyal güvenlik gelirlerinin emekli aylığı ve sağlık giderlerini karşılama oranı, nisan ayında yüzde 66 iken bu oran mayısta yüzde 78’e çıktı.

SGK’nın verilerine göre memur, esnaf ve işçilerle birlikte isteğe bağlı ve benzeri sigortalıların toplamı ise 16 milyon 737 bine ulaştı. Buna karşılık emekli sayısı ise 9 milyon 676 bin oldu. Sigortalı sayısındaki artışın etkisiyle aktif-pasif oranı olarak ifade edilen çalışanın emekliyi karşılama oranı 1,87’ye yükseldi. Bir önceki ay bu oran 1,85’ti. Sosyal güvenlik sisteminde 339 bin isteğe bağlı sigortalı, 299 bin çırak ve 13 bin de muhtar bulunuyor.

Özel sandıklar dahil sosyal güvenlik şemsiyesi altındaki kişi sayısı 62 milyon 285 bin kişiye yükseldi. 10 milyon 511 bin SSK’lı çalışanın yanı sıra esnaf çiftçi Bağ-Kur’una tabi çalışan sayısı ise 3 milyon 424 bin oldu. Memur sayısı ise 2 milyon 312 bin.

kaynak: zaman