Sıradışı hastalar mağdur

Konya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Faruk Aksoy, oda üyesi tabiplerle birlikte basın toplantısı düzenleyerek, 663 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname’ye tepki gösterdi.

Sağlık reformunun cicim aylarının bittiğini ve üniversite hastanelerinde konu ile ilgili sorunların yaşandığını ileri süren Aksoy, “İstanbul’da tıp fakültelerinde toplam öğretim üyelerinin yüzde 43’ü hasta bakamayacak hale geldi. Bu yüzde 43’ün içinde komple istifa etmiş olanlar ve muayenehanesini kapatmayan ancak hasta bakması yasaklananlar var. Bu öğretim üyeleri sıradan hastalıklara bakanlar değil problemli hastalıklara bakanlardır. Dolayısıyla sıra dışı hastalığı olan insanlarımız oldukça mağdur duruma düştü. Yine konularında otorite sayılan öğretim üyelerinin ayrılması sonucu asistan eğitim kalitesi oldukça düştü. Bazı meslektaşlarımızın söylemi ile 26 Ağustos 2011 tarihli Kanun Hükmündeki Kararname ile üniversiteler ‘fıtık-apandisit’ yapan öğretim üyelerine kaldı. Kısaca gelecekte sağlık sistemimizde sorunlar yaşanacağı açık” dedi.

VATANDAŞA SAĞLIK UYARISI

Toplantıda millete de çağrıda bulunan Aksoy, “Genel Sağlık Sigortası’nın ertelenen maddeleri 1 Ocak 2012’de yürürlüğe giriyor. Yeşil Kart iptal edilecek. Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan herkes sağlık primi ödeyecek. Başlangıçta “sadece 2 TL olacak” denilen katılım payları çoktan devlet hastanelerinde 8, özel hastanelerde ise 15 TL’ye çıktı. Kasım ayından itibaren 10 gün içinde aynı branşta muayene olanlar 5 TL daha ödüyor. Bundan sonra aile hekimi muayenelerinde, acil servislerde de katılım payı alınacak. Reçetesine 3 kalemden fazla ilaç yazılandan daha fazla para ödeyecek. Özel hastanelerde “ilave ücret” adı altında ödenen paranın ise haddi hesabı yok. Serbest muayenehaneler yerine artık katkı payı altında gittikçe artan ödemeler başlayacak” diye konuştu.