Sigaradan sağlık vergisi alınacak

Tiryakilere sigarayı bıraktıracak yeni bir düzenlemeye göre, her paket sigaradan 1.5 lira sağlık vergisi alınacak.

Tiryakilere sigarayı bıraktıracak yeni bir düzenlemeye göre, her paket sigaradan 1.5 lira sağlık vergisi alınacak.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “İntiharın özgürlüğü olamaz” diyerek, destek verdiği sigarayla mücadele, sağlık vergisiyle devam ediyor. Sigaradan paket başına 1.5 TL sağlık vergisi alınacak. Bu vergi, mevcut vergilerden bağımsız şekilde, ilave olarak uygulanacak. Sağlık Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK ) yaptığı bu çalışma, Maliye Bakanlığının da onayının alınmasıyla uygulamaya girecek.

2.8 MİLYAR TL
Devletin sağlık harcamalarının yüzde 9’u sigara kaynaklı. SGK, Nisan 2010 ile Mart 2011 arasında sigara kaynaklı hastalıkların tedavisi için 2.8 milyar TL ödeme yaptı. Bu tablo, sağlık vergisi alınmasını gündeme getirdi. SGK yetkilileri, daha önce düşünülen ancak sigaradaki ÖTV artışı nedeniyle gündeme getirilemeyen sağlık vergisinin bu kez uygulamaya konulacağını aktardı. Bu uygulama ile sigaradan kaynaklanan sağlık harcamalarına 4.1 milyar lira ek vergi gelirinin sağlanmasının yanı sıra, 900 bin tiryaki sigarayı bırakacak, 700 bin gencin sigaraya başlaması engellenecek ve 500 bin kişinin erken ölümünün önüne geçilecek. Konuyla ilgili konuşan Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Tütünle Mücadele Sorumlusu Dr. Toker Ergüder, bir paket sigaraya yüzde 11 verginin gerekli olduğunu kaydetti.

SİGARAYA 1.5 TL VERGİ
Türkiye’de 16 milyona yakın tütün tiryakisi var. Her yıl sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 100 bin civarında. Sigaranın yol açtığı hastalıkların başında ise akciğer kanseri geliyor. Tütün erkeklerde yüzde 90, kadınlarda ise yüzde 80 akciğer kanseri ölümlerine yol açıyor.

Takvim