SGK’da vekaleten atamalar

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) yeni açılan 50 şube müdürü kadrosunun tamamına vekâleten atama yapıldığı belirtildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) yeni açılan 50 şube müdürü kadrosunun tamamına vekâleten atama yapıldığı belirtildi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapısında değişiklikler yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) yeni açılan 50 şube müdürü kadrosunun tamamına vekâleten atama yapıldığı belirtildi. CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, SGK’nin şube müdürü atayabilmesi için yönetmelik doğrultusunda sınav yapması gerektiğine, ancak yapmadığına işaret ederek “Sınav yapılması durumunda istemedikleri yani kendi adamları olmayan personel de müdür olacak. Kadrolaşmayı vekâlet müdürlük üzerinden yapmaktadırlar” dedi.

Dibek, 665 Sayılı KHK ile Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü’nün kaldırıldığını yerine, Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü ve Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün kurulduğunu belirtti. Bir genel müdürlüğü ikiye böldükleri halde yeni 50 şube müdürü kadrosu açıldığına dikkat çeken Dibek, bu 50 müdürlüğün tamamına da vekâlet yolu ile atama yapıldığını bildirdi. Dibek, 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası’na göre vekâletin 6 ayı geçemeyeceğini kaydetti.

Dibek, şunları söyledi: “SGK sınav açmadan birçok ismi şube müdürü de yaptı. Yine aynı yönetmeliğe göre sınava tabi olmadan atanabilen SGK il müdür ve müdür yardımcısı yapılan çalışanlar kısa bir süre sonra müdürlük unvanları ile merkeze şube müdürü yapılıyorlar.” Dibek, konuyu soru önergesi ile TBMM gündemine de taşıdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Mustafa Çakır/Cumhuriyet