SGK Reformu ve Prim Alacaklarının Yapılandırılması

“SGK Reformu ve Prim Alacaklarının Yapılandırılması” konulu toplantı Bursa’da gerçekleştirildi.

“SGK Reformu ve Prim Alacaklarının Yapılandırılması” konulu toplantı Bursa’da gerçekleştirildi.

SGK Bursa İl Müdürlüğü ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ve SGK Başkan Yardımcısı Fatih Acar’ın katıldığı “SGK Reformunun Değerlendirilmesi ve Sigorta Primlerindeki Affın SGK Yönünden İncelenmesi” konulu toplantı, 17 Şubat 2011 tarihinde yapıldı.

Bursalı sanayicilerin bilgilendirildiği toplantıda konuşan Fatih Acar, Torba Yasa çerçevesinde prim, vergi ve benzeri alacakların yeniden yapılandırılacağını ifade etti. Prim borçlarının 2 ay içinde ödenmesi halinde çok önemli indirimler yapılacağını belirten Acar, “Ekonomik kriz sebebiyle borca giren işverenin borçlarını ödeme imkanı doğdu. Prim borçlarının tamamını tahsil etmeyi hedefliyoruz. Tahsilat sürecinin sonunda her şey netlik kazanacak. Hatırlarsanız, zamanında
ödeyenler için yüzde 5’lik bir puan indirimi yapmıştık. Borcunu zamanında ödeyenlerin haksızlığa uğramasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Başkan Yardımcısı Fatih Acar: 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Türkiye’de sigortasız kimse kalmayacak

1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Türkiye’de sigortasız kimsenin kalmayacağını açıklayan Acar, “15 milyon faal sigortalı, 9 milyon emekli var. Bunların bakmakla yükümlü olduğu insan sayısı ise 34 milyon. Yani toplam 58 milyon kişi sosyal güvenlik şemsiyesi altında. Sosyal güvenlik sigortasına bağlı olmayan veya numara almayan kişiler de var. Bunlar da 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle SGK’nin şemsiyesi altına girecek. Dolayısıyla artık Türkiye’de tüm nüfus sigortalanacak.” şeklinde konuştu.

2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu’nun son 30 yılın en önemli çalışması olduğunu ifade eden Acar, sözlerine şöyle devam etti: “Geleceğimiz için son derece mühim bir reforma hep beraber imza attık. 15 ayrı kanun arasında bu reform ilk defa başarılı oldu. 1 milyon 267 bin başvurunun olduğu yapılandırma ile 8 milyar TL’ye yakın tahsilat yaptık. Krize rağmen 8 milyar TL’lik kaynak hazineye aktarıldı.”

Toplantı sonrası katılımcıların sorularını yanıtlayan SGK Başkan Yardımcısı Fatih Acar’a, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez tarafından teşekkür plaketi verildi. Başkan Yardımcısı Fatih Acar daha sonra Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.