Sgk Kayıt Dışı İstihdama Ağırlık Veriyor

Samsun Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Saffet Çalışkan ve müdür yardımcıları Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Vali Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret etti.

Samsun Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Saffet Çalışkan ve müdür yardımcıları Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Vali Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret etti.

Vali Hüseyin Aksoy’u ziyaret ederek Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri ve SGK çalışmaları hakkında bilgi veren SGK Samsun Müdürü Saffet Çalışkan, “Amacımız toplumda Sosyal Güvenlik bilincini oluşturmak ve yaygınlaştırmak, farkındalığı artırmak. Bu sebeple il ve ilçelerimizde çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Bu hafta dolayısıyla kayıt dışını öne çıkartmak istiyoruz. Yaptığımız çalışmalarda 2008 yılından bu yana 9 milyon 500 bin kişiyi kayıt altına aldık. Burada Alo 170 hattının büyük katkısı oldu. 81 ilde kayıt dışı ile mücadele servisleri kuruldu. İlgili yasa gereği her ay bize tüm resmi kurumlar ve bazı özel kurumlar bize rapor veriyorlar. O kişileri arkadaşlarımız sorguluyor, hem kurumların tescili yoksa ortaya çıkıyor hem de sigortasız çalışanları tescil altına alıyoruz. Türkiye genelinde yüzde 100 örgütlenmesi tamamlayan birkaç ilden birisiyiz. 9 tane Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü fiilen hizmet veriyor. İlçelerden vatandaşlarımız ile gelmeden bulundukları yerden hizmet alabiliyorlar. Şuanda bir yapılanma var” dedi.

Kayıt dışı istihdamın önlenmesinde işverenlere de büyük iş düştüğünü ifade eden Vali Aksoy, “Sosyal güvenlik açısından en önemli husus kayıt dışı istihdam ile mücadele. Bu konuda Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın da desteklediği kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda yürütülen önemli çalışmalar var. Umuyorum ki, bu konuda toplumda önemli bir bilinç olur ve kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda önemli mesafeler alırız. Kayıt dışı istihdam olmaması adına bu tür faaliyetlerin önemi var. Özellikle herhangi bir kaza veya başka bir sorun ile karşılaşıldığında işveren üzerindeki yükü çok üst noktalarda. Bu konunun işverenler tarafından benimsenmesi ve önemsenmesi gerek. Samsun’da hizmet binası noktasında yeni çalışmalar yapılıyor. SGK farklı binalarda hizmet vermek durumunda. Bu da vatandaşa verilen hizmetin bir araya toplayarak tek merkezden verilmesi noktasında nitelikli ve yüksek binaların varlığı önemli. Vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermek için ilçelerimizde de birimlerimizi açıyoruz” diye konuştu.