SGK evlere denetime gidecek

SGK İzmir İl Müdürlüğü, yüksek maliyetli ilaç kullanan hastaları, hem evlerinde ziyaret etmek hem de denetim yapmak üzere yeni bir uygulamaya başladı.

SGK İzmir İl Müdürlüğü, yüksek maliyetli ilaç kullanan hastaları, hem evlerinde ziyaret etmek hem de denetim yapmak üzere yeni bir uygulamaya başladı.

Hastaların ayağına giden SGK uzmanları, yeni uygulamayla, hem gönül almayı, hem de suiistimalin önüne geçmeyi planlıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin’in talimatıyla, yüksek maliyetli ilaç kullanan, hipertansiyon, astım, GSİ ve diyaliz gibi hastalıkları bulunan vatandaşlar için harekete geçildi. Yeni uygulama kapsamında, beş ayrı, eczacı ve doktorlardan oluşan özel ekipler, daha önce kuruma gelmeleri istenen hastaları, bu kez evlerinde ziyaret etmeye başladı. Kentin çeşitli yerlerinde oturan, günde en az on kişiyi ziyaret etmeye başlayan ekipler, öncelikle `Çat kapı’ girdikleri evlerdeki hastalara çiçeklerini sunup gönüllerini aldı. Daha sonra hastaların reçetelerine, raporlarına, ilaçlarını kullanıp kullanmadıklarına ve bunlara kolay ulaşıp ulaşmadıklarına bakan ekipler, sağlık hizmetlerinden tam olarak yararlanıp yararlanmadıklarını da yerinde inceledi. Ziyaretlerde, hastaların kullandıkları ilaçlar, dizüstü bilgisayarlarda resimleri bulunan örnekleriyle de karşılaştırıldı.

DÜZENLİ OLARAK DEVAM EDECEK

15 Haziran 2011 itibariyle devreye sokulan uygulama kapsamında, SGK Kordon Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Eczacı Pınar Arıkan ve meslektaşı Özlem Bütüner, Buca İlçesi Şirinyer Semti’nde oturan, kısmen felçli, hipertansiyon hastası Zekiye Yıldırım’ı (85) evinde ziyaret etti. Yıldırım’a çiçeğini sunan Arıkan, sağlık durumuyla yakından ilgilendikten sonra, kullandığı ilaçları ve raporlarını inceledi. Eczacı Arıkan, “Önceden hastaların kuruma gelmesini istiyorduk ama bazı zorluklar çıkıyordu. İlk defa uyguladımığız bu yeni projeyle biz evlerine gidip ziyaret ediyoruz. Reçetelerine, ilaçlarına, raporlarına, imzalarına bakıyoruz. Ayrıca bu şekilde, haberleri olmadan çeşitli yollarla kendileri üzerinden kuruma faturalandırılan ilaç olup olmadığını da ortaya çıkarıyoruz. Bu şekilde kötü niyetli kişilerin suistimallerini de önlüyoruz. Tüm bu işlemleri de tutanak altına alıyoruz. Bundan sonra kent genelinde bu uygulamamız devam edecek” dedi.

MEMNUN KALDIK

Zekiye Yıldırım’a bakan kızı Hatice Subaşı ise, “Örnek bir uygulama. Birileri gelip halimizi hatrımızı soruyor. Gerçekten memnun kaldık. Yaşlı hastaların kuruma gidip işlemlerini yapması çok zor oluyordu. Böylesi daha güzel olmuş, tebrik ederim” diye konuştu.