Sağlıklı Kentler Birliği Eskişehir’de toplanıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanlığını yaptığı Türkiye Sağlık Kentler Birliği’nin 7. yıl konferansı 22–24 Eylül’de Eskişehir Tepebaşı’nda gerçekleştirilecek. Toplantıda ‘2020 Sağlık Politikaları ve Yerel Seviyede Sağlığın Yönetimi’ konusu tartışılacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanlığını yaptığı Türkiye Sağlık Kentler Birliği’nin 7. yıl konferansı 22–24 Eylül’de Eskişehir Tepebaşı’nda gerçekleştirilecek. Toplantıda ‘2020 Sağlık Politikaları ve Yerel Seviyede Sağlığın Yönetimi’ konusu tartışılacak.

‘Şehirlere Sağlıklı Dokunuş’ sloganıyla Türkiye’de yaşanabilir kentler oluşturmak için çalışmalarını sürdüren Sağlıklı Kentler Birliği, 22-24 Eylül’de ‘7. Yıl Konferansı’nda bir araya geliyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Dobruca Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen basın toplantısında, konferans hakkında bilgiler verdi. Sağlıklı Kentler Birliği’nin 2005 yılında 10 üye belediyeyle yola çıktığını söyleyen Başkan Altepe, bugün 41 üye belediyeye sahip olan birliğin, çalışmalarını katılımcılık ilkesiyle ve özveriyle sürdürdüğünü söyledi. Sağlıklı Kentler Birliği’nin ayrıcalıklı ve özel bir birlik olduğunu anlatan Başkan Altepe, şunları söyledi: “Sağlıklı Kentler Birliği gibi yerel yönetimlerin kent sağlığından yola çıkarak insan sağlığı için bir araya geldiği başka bir birlik yoktur. Birlik üyesi yerel yönetimler olarak biz sağlığın ne demek olduğunu biliyoruz ve hizmetlerimizle sağlıklı yaşama ne kadar büyük katkı yaptığımızın farkındayız. Sağlıklı Kentler Birliği olarak Sağlıklı Şehirler Projesiyle kazandığımız bu bakış açısıyla kentlerimize katma değerler sağlamaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda, üye belediyelerimize Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sağlıklı Şehirler Projesi çerçevesinde belediyecilik, sağlık, planlama, çevre, konut, ulaşım, eğitim, güvenlik ve sağlıklı kent konularıyla ilgili tecrübe, bilgi, belge ve proje deneyimleri aktarıyoruz.”

Her yıl farklı bir belediyenin ev sahipliğinde gerçekleştirilen zirvelerin, uluslararası katılımlı konferanslarla birikimleri artırdığını belirten Başkan Altepe, Sağlıklı Kentler Birliği’nin 22-24 Eylül tarihlerinde, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Yıl Konferansı, DSÖ Avrupa Bölge Ofisinin Sağlık 2020 vizyonu çerçevesinde gerçekleşeceğini belirtti.

 GÜNDEM 2020 VİZYONU

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi’nin ‘Sağlık 2020’ vizyonunun tüm insanların tüm sağlık potansiyellerine ve esenliklerine ulaşmada desteklendiğini kaydeden Başkan Altepe, “Ülkelerin hem tek tek hem de toplu olarak Avrupa bölgesinde sağlıktaki eşitsizlikleri azaltma doğrultusunda çalıştığı bir DSÖ Avrupa Bölgesi’nin oluşturulmasını içeriyor.” dedi. Başkan Altepe, 7. yıl konferansının “2020 Sağlıklı Politikaları ve Yerel Seviyede Sağlığın Yönetimi” başlığında 4 ayrı oturumda gerçekleştirileceğini belirterek, konferansın Türkiye’de Sağlık 2020 politikalarının ve stratejilerinin belirlenmesi ve yol gösterici olmasını amaçladığını vurguladı.

Başkan Altepe, belediye başkanları, DSÖ uzmanları ve Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin ÇOM’un da katılacağı ilk oturumda liderlik, vizyon ve değerler üzerinde tartışılacağını, Sağlık 2020’yi Türkiye’ye adapte etmek için ortak bir yol belirleneceğini anlattı.

 ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULACAK

Konferansta, sağlıklı kentsel çevrelerin oluşturulması, katılımcılık ve yönetişim, sağlığın sosyal belirleyicileri üzerinde farklı bakış açıları ve uygulamalarının değerlendirileceğini anlatan Başkan Altepe, birliğin 15. olağan meclis toplantısının da Tepebaşı’nda yapılacağını ve üye kentleri teşvik etmek amacıyla verilen “Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Ödülleri”nin burada sahiplerini bulacağını dile getirdi.

2020 yılı sonuna kadar üye sayısının 60’a çıkarılmasının hedeflendiğini kaydeden Başkan Altepe, bu noktada stratejik iletişim planı çalışmalarının sürdüğünü, tüm il ve ilçe belediyelerinin seferber edilerek Sağlıklı Kentler hareketine katılmaları çağrısında bulunduklarını sözlerine ekledi.

Haberin tamamını okumak için:http://www.skb.org.tr/2011/09/15/saglikli-kentlerin-gelecegi-eskisehir%E2%80%99de-konusulacak/