Termal turizmde 2011 rakamları

Bursa’daki termal otellerde 2011’de 42 bin 461 yabancı konuk kaldı.

Bursa’daki termal otellerde 2011’de 42 bin 461 yabancı konuk kaldı.

Öznur Üstüntaş – Bursa’daki termal otellerde 2011’de 42 bin 461 yabancı konuk kaldı.Tedavi amaçlı kente gelenlerin sayısı ise bin. Termal otellerde kalanların tamamının termal turist kapsamında olmadığını belirten yetkililer, sayının artmasını hedeflediklerini söylediler.
Son yıllarda dünyada önemi daha iyi anlaşılan termal sağlık turizmi, Bursa’nın da gündeminde ön sıralarda yer alıyor. Bu pastadan ciddi paylar almak isteyen ve sıcak su kaynaklarını daha iyi değerlendirmek isteyen Bursa, geçtiğimiz birkaç yılda somut adımlar atmaya başladı. Özellikle Bursa Valiliği öncülüğünde kurulan Jeotermal A.Ş.’nin yaptığı çalışmalar ve Dağyenice Termal Köyü gibi dev projeler, dünyaca ünlü otelleri Bursa’ya yatırım yapmaya teşvik etti.
EN YOĞUN İLGİ ŞUBATTA…
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden alınan verilere göre; 2011 yılında Bursa’da faaliyet gösteren termal otellerde konaklayan yerli turist sayısı 74 bin 872 iken, yabancı turist sayısı 42 bin 461 oldu. Bursa’nın termal sularına gösterilen ilgi yerli turist için şubat ayında tavan yaparken, yabancı turistler ise en yoğun ilgiyi temmuz ayında gösterdi. Otellerin doluluk oranı temmuz ayında yüzde 76 ile en üst seviyeye çıkıyor. Gelen turistlerin termal tesislerde ortalama kalış süresi ise 1,64 gün olarak dikkat çekiyor.
BİN KİŞİ TEDAVİ GÖRDÜ…

İl Sağlık Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre ise; Bursa’da 2011 yılı içinde özel ve kamu hastanelerinde tedavi gören yabancı sayısı yaklaşık olarak bin kişi. Kentte tedavi gören yabancı hastalar ağırlıklı olarak Bulgaristan ve Azerbaycan gibi komşu ülkelerden gelirken, listede Fransa ve Filistin gibi ülkeler de yer alıyor.
TERMAL TURİST DEĞİL…
Termal turizm ile ilgili rakamları değerlendiren Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) Başkanvekili Metin Yurdakoş, bu rakamların termal otellerde kalan yabancı uyruklu kişilerin sayısı olduğunu belirterek, “Bu kişilerin bir kısmı zaten yurtdışında yaşayan ve yabancı uyruklu olan Türk vatandaşlarından, bir kısmı ise Bursa’da bulunan uluslararası kuruluşların çalışanlarından oluşuyor. Bu kişileri termal turist kapsamına sokmak mümkün değil. 42 bin yabancı turistin ancak yüzde 10’u termal turizm için Bursa’ya gelmiştir. Ortalama kalış süresine bakıldığında 1,64 gün olduğu görülüyor. Halbuki termal turistin ortalama kalış süresi 7-10 gündür. 1-2 gün kalan kişiler misafir olur. Bu rakamları sağlık turisti olarak değerlendirmeyiz” diye konuştu.
Gelen 42 bin yabancı turistin Bursa’ya bıraktıkları dövizin çok düşük olduğuna dikkat çeken Yurdakoş, uzun süreli kentte kalan turistin Bursa’ya daha fazla ekonomik kazanç sağlayacağını belirtti. “Amacımız daha fazla kalıcı turist çekmek” diyen Metin Yurdakoş, ilk hedeflerinin ortalama 5-10 bin, daha sonraki zamanlarda ise 50 bini aşan sağlık turistini Bursa’ya getirmek olduğunu söyledi.

Olay