Sağlık turizminde sağlık tesisi düzenlemesi

Türkiye’de sağlık turizmini geliştirmek isteyen Sağlık Bakanlığının yeni yönetmeliği, özel sağlık sektörü ile turizm sektörünün işbirliği kapılarını araladı.

Türkiye’de sağlık turizmini geliştirmek isteyen Sağlık Bakanlığının yeni yönetmeliği, özel sağlık sektörü ile turizm sektörünün işbirliği kapılarını araladı.

Türkiye’de sağlık turizmini geliştirmek isteyen Sağlık Bakanlığının yeni yönetmeliği, özel sağlık sektörü ile turizm sektörünün işbirliği kapılarını araladı. Özel hastaneler, aynı kentteki otellerin içinde sağlık tesisleri açabilecek.

Sağlık Bakanlığının sağlık turizmini büyütmek için hazırladığı yeni yönetmeliğe göre, özel sağlık kuruluşları da kendi bünyelerinde hastalara otel hizmeti verebilecek.

Habertürk Gazetesi’nin haberine göre, Türkiye’de sağlık turizmini geliştirmek isteyen Sağlık Bakanlığının yeni yönetmeliği, özel sağlık sektörü ile turizm sektörünün işbirliği kapılarını araladı.

Özel hastanelere, otellere sağlık tesisi açma olanağı veren yönetmelik, böylece sağlık hizmetini de turistin ayağına götürmüş olacak. Bakanlık, yeni yönetmeliğiyle otellerdeki sağlık ünitelerinin gelişmesine fırsat verecek. Daha önce belli bir yatak sayısı üzerindeki otellerde doktor zorunluluğu bulunurken bu revirler artık otel bünyesindeki bir sağlık tesisine dönüşebilecek.

Yönetmeliği değerlendiren Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, bakanlığın sağlık turizmini geliştirmek için attığı bu adımın, sektör açısından çok önemli olduğunu söyledi.

BELGE 30 GÜN İÇİNDE VERİLECEK

Özel sektörün yıllardır yurtdışından hasta getirmek için çalıştığını anımsatan Şengül, “Yoğun bakım ve ameliyathane dışında özellikle ağız ve diş sağlığı, yaşlılıklar nedeniyle oluşan hastalıkların tedavi edildiği geriatrik merkezler, yine fizik tedavi gibi bölümleri, turizm tesislerinde açabileceğiz” dedi. Yönetmelikle kurulacak tesislerin özellikle diş ve fizik tedavi gibi hastalıklarda ciddi sayıda hastayı Türkiye’ye çekebileceğinin altını çizen Şengül, sağlık turizmi kapsamında gelen hastaların, hastanede yatma mecburiyetinin de kalkacağını kaydetti. Yönetmeliğe göre konaklama tesisinde hizmet vermek isteyen özel hastane için otel işletmecisinin, öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurması gerekiyor. Bu belgeyle Sağlık Bakanlığına yapılacak müracaatla bakanlık, sağlık kuruluşunu, yatak kapasitesi ve personel sayısı açısından değerlendirecek. Konaklama tesisi bünyesinde yatırımı uygun görülen sağlık kuruluşunun izin belgesi, en geç 30 gün içinde verilecek.

Özel sağlık sektörü hizmeti turistin ayağına götürecek Güral otellerinin sahibi ve Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral, yönetmelikle hayata geçecek uygulamanın, özellikle deniz kıyısındaki otellerin sezon sürelerini 12 aya çekebileceğini söyledi. Şu anda turizm paketleri kapsamında otellere yurtdışından gelen hastaların olduğunun altını çizen Güral, ciddi sağlık kuruluşlarıyla yapılırsa yönetmeliğin sağlık turizmini artıracağını ifade etti.

‘En az 4 yıldızlı klinik konukevi kurulabilecek’

Sağlık Bakanlığının yönetmeliğine göre özel sağlık sektörü ancak aynı kentte bulunan otellere sağlık tesisi açabilecek. Yönetmelikle, özel sağlık sektörü de hastanenin yakınında klinik konukevi kurabilecek. Bu konukevlerinin turistik konaklama tesisi gibi çalışmayacağını anlatan Cevat Şengül, burada sadece hasta ve refakatçinin hizmet alabileceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli en az 4 yıldızlı konaklama tesislerinin satın alınıp ya da kiralanarak klinik konukevi olarak kullanılabileceği belirtilen yönetmelikte şöyle denildi: “Klinik konukevleri, bir hastaneye bağlı olarak kurulur ve faaliyetleri bağlı bulundukları hastanenin sorumluluğunda düzenlenir. Klinik konukevlerinden hizmet almak için müracaat eden hastaların, hastane tedavisinin tamamlanmış ve ayakta tedavi programına alınmış olması gerekir.