Sağlık Turizmi Fuarı Son Buldu

Turizm ve sağlık sektörünün önde gelen yerli ve yabancı isimleri, Sağlık Turizmi Fuarı’nda buluştu.

Sağlık Turizmi, Termal, Spa&Wellness, Talasso, Termal ve Medikal Turizm Fuarı 3. Anfaş Hetex, Antalya Expo Center’da açıldı ve 3-5 Mart tarihleri boyunca devam etti.

Fuarın açılışına Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Azerbaycan Sağlık Bakanı Yardımcısı Elserev Agayev, Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar, Kırşehir Belediye Başkanı ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci katıldı.

Fuarın açılışında konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Anadolu’nun diğer kentlerinin de sağlık turizmine aday olduğunu söyledi. Dünyanın birçok yerinde sağlık hizmetlerinin ciddi problem oluşturduğuna dikkat çeken Bakan Demir şöyle devam etti:

“Türkiye, nitelikli sağlık hizmeti verme, yabancı hastaları mutlu eden, endişelerini gideren bir konuma gelmiştir. Sağlık turizmindeki fuar ve organizasyonlar, Türkiye’deki sağlık turizminin gelişmesi açısından büyük önem taşıyor. Hetex, sağlık turizmine yeni kavram ve yeni sistemler getirilmesinde de etkili olacak.”

Bakan Demir, sağlık turizmini en iyi yapan Antalya’nın bu alandaki gelişmelere de öncülük etmesi gerektiğinin altını çizdi. “Termal turizm illa hasta olunca gidilip yaşanması gereken bir turizm değil.” diyen Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “İller Bankası, devlet yatırımlarına 2010 yılında 2 milyar, 2009’da 1 milyar kaynak ayırdı. Bazı kentlerimiz termal turizmle ilgili birlik oluşturdu. Sadece termal değil, sağlık alanındaki yatırımlara gerek altyapı gerekse üst yapı konusunda kredi desteği vermeye hazırız. Sağlık kuruluşları, turizmciler, SGK ile mutlaka ilişki içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda yeni sistemler geliştirilebilir. Türkiye sağlık yatırımcıları açısından da büyük avantaj sunuyor.”

KIŞ AYLARINI SAĞLIK TURİZMİYLE DEĞERLENDİREBİLİRİZ

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak da Antalya’nın sağlık turizminde büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti. Antalya’nın dünyada en fazla turist kabul eden üçüncü kent olduğuna işaret eden Altıparmak, “Antalya’daki otellerde 500 bin yatak var. Yaz ayları dolu, kış mevsimi boş geçiyor. Bu nedenle sağlık turizmi kış ayları için vazgeçilmez. Antalya, toplam 1445 yatak kapasiteli 25 özel hastane, 50 sağlık merkezi, 25 fizik tedavi ve 23 diyaliz merkezleriyle sağlık turizminde önemli potansiyele sahip. Bu potansiyelle kış mevsimini sağlık turizmiyle canlandırabiliriz. Bunun için turizm sektörü ile sağlık birbirini daha iyi tanıması ve işbirliği yapması gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise Antalya’da altyapısı çok güçlü bir sağlık sektörünün olduğunu dile getirdi. Antalya’nın dünyada böbrek naklinin en çok yapıldığı bölge olduğunu aktaran Akaydın, “Sadece iklim için değil, çevre ülkelerde sağlık için para harcayan ülkeleri de çekmemiz lazım.” dedi.

FUAR ÖLÜ SEZONUN CANLANMASI AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Antalya Fuarcılık AŞ (Anfaş) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, fuarı yurtiçinden 5 bin, yurtdışından ise 600 civarında sağlık turizmi temsilcisi firma, doktor ve sigorta şirketleri, asistans firmaları, klinik sahipleri ve dernek başkanlarından oluşan ziyaretçinin gelmesini beklediklerini söyledi. Fuar çerçevesinde gerçekleştirilecek ‘Sağlık Turizminde İkili İş Görüşmeleri’nin sektöre büyük kazanç sağlayacağını kaydeden Çalık, Türk turizminin son yıllarda boş geçen kış aylarının pazarlanmasında büyük bir arayış içinde olduğunu, bu nedenle fuarın turizmin 12 aya yayılması ve ölü sezonun canlanması açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Çalık, “Amacımız, Türk sağlık ve medikal turizmini ve gelişmelerini tanıtmak, Türk firmalarının yurtdışında yeni pazarları tanımasını ve yeni müşteriler bulmalarını ve daha önce yurtdışına açılmamış Türk firmaları dış pazarda yeni işbirlikleri geçekleştirmeleri sağlamak.” diyerek temennisini dile getirdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen ise dünyada sağlık turizmi pazarının 60 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti. Dünyada birçok ülke ve şirketin bu alana yatırım yaptığını kaydeden Özen, Türkiye’ye gelen turistlerin çok azının sağlık turisti olduğunu, bu yüzden de turizmin sağlıkla çeşitlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

Açılışa katılan Kırşehir Belediye Başkanı ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci, son iki yıldır termal kaynaklarını doğru kullanmak adına belediyeleri bilinçlendirdiklerini aktarıp, “Kapasite olarak dünyada 7’nci, Avrupa’da birinci olan Türkiye’yi tesisleşme olarak hak ettiği yere getirmek istiyoruz. Kaynakları doğru çıkartmak ve kullanmak en önemli problemlerimizden birisi. Kaynaklar yenilenebilir ama sonsuz da değil. Bunu unutmamak gerekiyor.” diye konuştu.

Azerbaycan Sağlık Bakanı Yardımcısı Elserev Agayev de, Türkiye’de sağlık sektörünün çok geliştiğini, her yıl Azerbaycan’dan yüzlerce insanın Türkiye’de tedavi olduğunu söyledi.