Sağlık Turizmi için tesis kuruyor

Aspendos Hastanesi, sağlık turizmi alanında gerçekleştirdiklerini ve planlarını anlattı.

Aspendos Hastanesi, sağlık turizmi alanında gerçekleştirdiklerini ve planlarını anlattı.

Geçtiğimiz Mart ayı içerisinde Sağlık Ekonomisi Dergisi olarak Anfaş Sağlık Turizmi Fuarı’nda görüştüğümüz Aspendos Hastanesi yetkilileri sağlık turizmi konusunda yaptıklarını ve hedeflerini kobiden’e de anlattı. 

Türkiye’nin Avrupa’nın yaşlılarına bakarak ciddi gelir elde edilebilineceğini savunan Ferhat Kayan,  Almanya ile yaptıkları görüşmeler ve işbirliği çerçevesinde bölgede uluslararası bir yaşlı bakım merkezi kurmayı planladıklarına değindi. Kayan ayrıca, üç senedir takımların sağlık alanındaki ihtiyaçları doğrultusunda belirli yatırımlar yaparak hizmet üretmeye başladıklarını söyledi.

Antalya’da turistik tesisler açısından önemli bir bölge olan  Belek’te 2005 yılından bu yana hizmet veren Aspendos Hastanesi, Geriatri ve Özürlü Bakım Merkezi projesi çalışmalarını sürdürüyor. Belek’te hem turizm sağlığı alanında hem de bölge halkına kaliteli sağlık hizmeti verme amacıyla kurulan Aspendos Hastanesi, zamanla bölgede özellikle turizm alanında gerçekleşen gelişmelerden doğan ihtiyaçlara göre yeni hizmet sunumu planlarını en önemli vizyonu olarak kabul ediyor.

Aspendos Hastanesi Kurucu Başhekimi ve Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Akdeniz Bölge Temsilcisi Dr. Ferhat Kayan, bu kapsamda gün geçtikçe yaşlanan dünya nüfusunun bakımının özellikle gelişmiş ülkelerde ekonomik ve tıbbi alanlarda pek çok sıkıntıyı birlikte getirdiği gerçeğinden yola çıktıklarını aktardı. Bu çerçevede Türkiye’nin iklim ve coğrafi koşulları, yüksek kalitede inşa edilmiş turistik ve sağlık tesisleri, yaşlı bakımında görevlendirilebilecek yeterli genç ve yetişmiş eleman potansiyeli ve uygun bakım maliyetleri ile yaşlı ve özürlü bakımı için gerekli olan her şeyi sağlayabilecek potansiyelde olduğunu dile getiren Kayan, ülke olarak Avrupa’nın yaşlılarına bakarak ciddi gelir elde edilebilineceğini savundu. Sağlık alanındaki ve genel yaşam koşullarındaki olumlu gelişmeler nedeniyle insan ömrünün uzadığını ve tüm dünyada  yaşlı nüfusunun arttığını belirten Kayan, “Almanya’da 65 yaş üzerinde 20 milyon kişinin yaşıyor ve bunların 2.3 milyon adeti bakıma muhtaç. İskandinav ülkelerinde de bakıma muhtaç 2.5 milyon kişi yaşıyor ve yaşlı bakım maliyetlerinin artışıyla ülke ekonomilerine ciddi bir yük biniyor. Türkiye’de sağlık ve bakım maliyetlerinin gelişmiş ülkelere kıyasla daha ekonomik olması, bu fırsatı değerlendirmemiz gerçeğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

“Uluslararası bir yaşlı bakım merkezi kuracağız”

Yaşlı bakımı ile ilgili kapsamlı bir proje üzerinde çalıştıklarını belirten Dr. Ferhat Kayan, uzunca bir süredir bu proje üzerinde çalıştıklarını vurguladı. Almanya ile yaptıkları  görüşmeler ve işbirliği çerçevesinde bölgede uluslararası bir yaşlı bakım merkezi kurmayı planladıklarına değinen Kayan,  “Bu kapsamda Almanya’dan bakım uzmanı kişileri belirli sürelerde hastanemizde bulundurduk ve kendi personelimizi Almanya’ya eğitim için gönderdik. Bu işin en zor kısmı olan eğitimli insan kaynağı teminine yönelik çalışmalara başladık. Hastanemizde yaşlı bakımı ile görevlendirilecek 60 öğrencimize İş-Kur ve Uluslararası Çalışma Örgütü ile gerçekleştirdiğimiz yaşlı bakım eğitimi veriyoruz. Ayrıca bölgemizin bu projeye uygunluğunu anlatabilmek için yurtdışından yaşlı bakım işi ile ilgili kurumların temsilcilerini ülkemize davet ettik ve projemizin tanıtımını gerçekleştirdik. Halen  bu hedef için uğraşlarımızı sürdürmekteyiz. Bizler de her fırsatta Almanya’ya giderek örnek kurumları yerinde izleyip görmekte ve bilgilerimizi arttırmaktayız” dedi.

Belek bölgesinin uygun iklim koşulları, yeterli turistik ve sportif tesisleri olanakları ile yurtdışı ve yurtiçi futbol takımları tarafından kamp yeri olarak tercih edildiğini hatırlatan Kayan, üç senedir takımların sağlık alanındaki ihtiyaçları doğrultusunda belirli yatırımlar yaparak hizmet üretmeye başladıklarını söyledi. Kayan, bu bağlamda sporculara sakatlıkları süresinde tedavi ve rehabilitasyon programları uyguladıklarını, performans ile ilgili testler yaparak takımların form durumlarını belirleyerek antrenman programları yapımında yardımcı olduklarını, ayrıca transfer olacak futbolculara sözleşme öncesi sağlık ve form durumlarını raporladıklarını belirtti.

“Sağlık turizmi sadece medikal anlamda değerlendirilmemeli”

Sağlık turizminin sadece sağlık sektörünün konusu olarak görülmemesi gerektiğini söyleyen Ferhat Kayan, sağlık turizmi denince termal, SPA gibi faaliyetlerin de düşünülmesi gerektiğini, tıp turizmi için gelen misafirlerin de konaklama, transfer gibi turizm operasyonlarına ihtiyaç duyduklarını belirtti. Bu bağlamda sağlık turizminin, sağlık ve turizm sektörlerinin birlikte oluşturmaları gereken bir alan olduğunu vurgulayan  Kayan, yaptığı açıklamalarda turizmcilerin bugüne kadar sağlık turizmini göz ardı ettiklerini, oysa kış sezonunda otellerin tedavi olmak için gelen turistler için çok uygun olabileceğinin altını çizdi. Türkiye’de sağlık turizminin daha ön plana çıkması gerektiğine işaret eden Kayan, şunları söyledi: “Şu an bu alanda ülkemizin en büyük sorunu tanıtım eksikliği. Kaliteli turistik tesis, yüksek teknolojide hastane, bilgi ve eğitim seviyesi donanımlı doktor ve sağlık personeli, daha ekonomik ve genç iş gücü, iklim şartları, tarihi doğal ve coğrafi üstünlükleri ile ülkemiz bu alanda şu anki konumundan çok daha üst seviyelerde olmayı hak ediyor.”

“Futbol takımlarını ağırlıyoruz”

Belek bölgesinin uygun iklim koşulları, yeterli turistik ve sportif tesisleri olanakları ile yurtdışı ve yurtiçi futbol takımları tarafından kamp yeri olarak tercih edildiğini hatırlatan Ferhat Kayan, üç senedir takımların sağlık alanındaki ihtiyaçları doğrultusunda belirli yatırımlar yaparak hizmet üretmeye başladıklarını söyledi. Kayan, bu bağlamda sporculara sakatlıkları süresinde tedavi ve rehabilitasyon programları uyguladıklarını, performans ile ilgili testler yaparak takımların form durumlarını belirleyerek antrenman programları yapımında yardımcı olduklarını, ayrıca transfer olacak futbolculara sözleşme öncesi sağlık ve form durumlarını raporladıklarını belirtti.

kaynak: www.kobiden.com