Sağlıkta yeni dönem projeleri

Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki dönemde önemli projelere imza atmayı planlıyor.

Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki dönemde önemli projelere imza atmayı planlıyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yeni dönem projelerini anlattı.

HASTA MEMNUNİYETİ

Sağlık alanında pekçok tartışmayı beraberinde getiren birçok projeyi hayata geçiren Recep Akdağ 4. döneminde de yeni projelere imza atmayı planlıyor. Akdağ yeni dönemde projeleriyle halkın memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor.

38 BİN YENİ YATAK

Tedavi çeşitliliğini ülke geneline yaymayı hedefleyen Sağlık Bakanlığı, bunun için 30 kampüste 38 bin yeni yatak açacak. Yeni açılacak hastane ve tedavi üniteleriyle birlikte hastalar, artık şehir şehir gezmek zorunda kalmayacak.

Kamu hastanelerinin tek çatı altında toplanması, aile hekimliği uygulamasının başlatılması, ilaçların bütün eczanelerden alınabilmesi ve hava ambulanslarının hizmet vermeye başlaması gibi birçok projeyi hayata geçiren  Bakanlık, yeni dönemde de vatandaşın memnuniyetine yönelik birçok projeyi uygulamaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanlığındaki 4. dönemine giren Bakan Akdağ, 2002 yılından itibaren uygulanmaya başlanan Sağlıkta Dönüşüm Programının devamı olarak birçok projeyi hayata geçirip “Sağlıkta Sorunsuz Bir Türkiye” hayalini gerçekleştirmeyi hedeflediğini belirtiyor.

30 KAMPÜSTE 38 BİN YENİ YATAK

Bu hedeflere göre, tedavi çeşitliliğini ülke geneline yaymak, bölgesel gelişimi sağlık alanında tamamlamak, hizmet kalitesini artırmak, maliyet-etkin sağlık hizmeti sunumu için başlatılan sağlık kampüsleri Türkiye’nin dört bir yanında geliştirilecek. Kamu-Özel ortaklığı çerçevesinde 22 ilde toplam 30 kampüste 38 bin yeni yatak vatandaşlara hizmet vermeye başlayacak. Böylelikle tedavisi için hastaneye yatması gereken vatandaşlar hastane hastane boş yatak aramayacak.

SAĞLIĞA AYRILAN PARA ARTACAK

Açıklamaya göre, en kaliteli, çağdaş, hızlı ve yaygın sağlık hizmetlerinin geliştirilmesiyle kişi başına yapılan sağlık harcaması 2015’te bin dolara çıkarılacak. Fakat bu artış vatandaşa yük getirmeyecek. Çünkü son 8 yıldır sağlık reformlarıyla kamusal alanda elde edilen verimlilik artarak devam edecek ve benzer kalitede hizmet sunan ülkelere kıyasla, daha az harcama ile daha kaliteli bir hizmet verilecek.

HASTANELER TELEFON KADAR YAKIN

Canlı operatörler aracılığıyla istenilen hastane ve doktorun seçilebildiği sistem olan Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) Türkiye’de yaygın hâle getirilecek ve hastanelerde sıra bekleme tarihe karışacak. Ayrıca hastaneler arasında bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımıyla hastalara ve hekimlere uzaktan teşhis, tedavi, takip ve değerlendirme imkânları sunan “Tele-Tıp” ile bütün Türkiye’de radyolojik görüntü paylaşımına geçilecek.

DOKTOR SIKINTISI AŞILACAK

Türkiye’nin en önemli sıkıntılarının başında gelen doktor ve hemşire eksikliği ise yeni dönemde sonlandırılacak. Bugün itibariyle 120 bin olan doktor sayısı 2015’te 130 bine ulaştırılacak. Şu anda 163 bin olan ebe hemşire sayısı 4 yıl içinde 238 bine çıkarılacak. Toplamda 650 bin olan sağlık sektöründe çalışan sayısı ise 2015 yılında 715’e yükseltilecek. Böylelikle vatandaşlara verilen kaliteli sağlık hizmeti sürdürülebilir hale getirilecek.

AŞILANMAYAN KALMAYACAK

Çocuk aşılamalarında yüzde 97’lik bir oranın yakalandığı ve aşılamadaki son yenilik ve teknolojilerin çocuklara ulaştırılacağı belirtilmekte. Bu kapsamda 1980 yılında Türkiye’de 6 çeşit rutin aşılama yapılırken, bu sayı 2002’de 7 çıkarılmış. Bugün itibariyle 11 çeşit aşılama yapan Bakanlık, 2015 yılına kadar en az iki yeni aşıyı daha ilave ederek bu rakamı 13’e çıkaracak.

Bakana göre, 2003 yılında hamileliğe bağlı oluşan anne ölüm oranı yüz binde 61 iken bu oranı hiç görülmemiş bir hızla düşüren Bakanlık, OECD ülkelerinin 30 yılda aldığı mesafeye 8 yılda aldı. Bugün yüz binde 16,4 olan hamileliğe bağlı anne ölüm oranı 2015 yılında yüz binde 10’un, 2023’te ise yüz binde 6’nın altına indirilecek. Bugün binde 10 olan bebek ölüm oranı ise 2015 yılında binde 7’ye düşürülecek.

OBEZİTE VE SİGARAYA TAVİZ YOK

“Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi Programı” ile tütün ve alkol kullanımı, aşırı kilo, yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol ile kararlılıkla mücadele edilecek. Dengeli beslenme, meyve-sebze tüketimi ve fiziksel aktivite teşvik edilecek. Şu anda yüzde 32 olan obezite oranı 2015 yılında yüzde 30’un altına düşürülecek ve Obeziteyle mücadele küçük yaşlarda ve okul çapında başlatılacak. Ayrıca halen 15 yaşın üstündeki her 100 kişiden 27’sinin sigara içtiği Türkiye’de bu sayı 2015 yılında 23’e, 2019’da 19’a indirilecek.