Özürlü Destek Projeleri (ÖDES) açıklaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, yaşlı nüfusunun en fazla görüldüğü bölgeler arasında Karadeniz çıktı, dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, yaşlı nüfusunun en fazla görüldüğü bölgeler arasında Karadeniz çıktı, dedi.

Çiftçi, çeşitli programlara katılmak üzere gittiği Ordu’da İl Genel Meclisi’nin Şubat ayı toplantısına katılarak bakanlık tarafından başlatılan “Özürlü Destek Projeleri” (ÖDES) hakkında bilgiler verdi.

Projenin çok yönlü bir proje olduğundan bahseden Çiftçi, amaçlarının daha iyi hizmet ederek vatandaşlara kolaylık sağlamak olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Karadeniz Bölgesi’nde bazı tespitlerimiz oldu. Bunların bazıları engellilere yönelik. Mesela doğuştan engelliliklerin en büyük sebebi bir doğum hatası, yani sağlık personelinin yanlış müdahalesi. Burada bu projenin içerisinde hekimler de var, sağlık personeli de var. Yine önemli bir konu ise doğuştan değil ama ilk bir yıl içerisinde görülen engelliliklerin en önemli sebeplerinden birisi yüksek ateş. Bu çok basit ve bütün çocuklarda görülen bir şey. Bebeklikte yüksek ateşe doğru müdahale etmezsek sonuçta çocuk havale geçiriyor ve havale sonucunda da bu hastalık ilerleyen yaşlarda sara hastalığı gibi, sık sık bayılmalar gibi engellilik ortaya çıkarabiliyor. Yine özellikle görme engellilere yönelik göz tembelliğini vaktinde anne ve babaya anlatabilirsek daha sonra ortaya çıkabilecek tam körlüğü bile belki de önlemiş olacağız. Bu nedenle anne ve baba eğitimleri çok önemli. Bu projede bunun eğitimini de vereceğiz. Bunlarla ilgili video programları hazırlanacak ve bu anne ve babalarla paylaşılacak. Böylece eğitimin ne kadar önemli olduğunu hep birlikte göreceğiz.”

Karadeniz Bölgesi’nde nüfusun yaşlı olduğunu da tespit ettiklerini belirten Çiftçi, şöyle devam etti:

“Haritayı karşımıza aldığımızda yaşlı nüfusunun görüldüğü en fazla iller arasında Karadeniz çıktı. Bunu gençlerimiz Karadeniz’den göç etti diye yorumlayabiliriz. Bunu Karadeniz’de daha ziyade yaşlı nüfusumuz kaldı diye yorumlayabiliriz. Bizde bu anlamda yatırımlarımızın Karadeniz Bölgesi’ne gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu Genel Müdürlüğümüzün çok önemli bir alanı. Bu şekilde düşündüğümüz zaman bu programların çok önemli bir boşluğu doldurduğunu görüyorum.”

Çiftçi, bu projenin kendileri için son derece önemli olduğunu ve başarılı olmak istediklerini de belirterek, “ÖDES’in ilk uygulaması olması nedeniyle sonuçları da bizim için çok önemli. Eğer biz bu yıl bu projelerde başarılı olursak bir noktadan bir noktaya getirebilirsek önümüzdeki yıllarda ÖDES kapsamında illerimize çok daha fazla katkılarımız olacak. Bakanlık olarak projede başarılı olmak istiyoruz, çok güzel sonuçlar ortaya çıkarmasını arzu ediyoruz. Kurumların daha fazla bir araya gelmesini istiyoruz” dedi.

Çiftçi, proje süresince herkesin katkı sağlamalarını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Haberler.com