Özel Hastanelere 1300 Kişilik Ek Kadro

Sağlık Bakanlığı, özel hastanelere 32 branşta toplam 1.300 hekim alma hakkı tanıdı.

Sağlık Bakanlığı, özel hastanelere 32 branşta toplam 1.300 hekim alma hakkı tanıdı.

Bakanlık, kamudaki doktor açığı sebebiyle 2008 yılında özel sağlık kuruluşlarının istihdam edebileceği hekim sayısına kısıtlama getirmişti. Uygulama sebebiyle hastaneler, kadrolarını 300-350 binTL’lik hava parasıyla satmaya başlamıştı.

SağlıkBakanlığı, kadro kısıtlaması sebebiyle özel hastaneler arasında astronomik fiyatlara ulaşan doktor transferlerine el attı. Şubat 2008’de yayımlanan yönetmelikten bu yana yeni kadro alamayan özel sağlık kurumlarına 1.300 yenikadro tahsis edildi. Buna göre özel hastaneler 32 uzmanlık branşında belirli şartları yerine getirerek toplam 1.300 yeni hekim alabilecek. Hastaneler birbirlerinden kadro ve hekim transferleri için 300-350 bin liraya ulaşan hava parası ödemekzorunda kalıyordu. Özel Hastaneler ve SağlıkKuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, Sağlık Bakanlığının yeni kadroya izin vermesiyle sektörün rahat bir nefes alacağını, vatandaşa sunulan hizmet kalitesinin de artacağını söyledi. Öte yandan Sağlık Bakanlığı, kadro açılan 32 branşın içine kadın ve doğum hastalıkları uzmanlarını dahil etmedi. Gerekçe olarak ise kamunun bu alanda hala eksiğinin bulunması gösterildi.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda geçtiğimiz nisan ayında Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle ‘Bakanlıkça yapılacak uzman hekim planlaması çerçevesinde ilan edilecek dönemlerde ve belirlenen uzmanlık dallarına göre özel hastanelere ek kadro verilebilir.’ ifadesi yer alıyor. Buna göre özel hastaneler için belirlenen ek uzman hekim kadroları, kadrolu uzman sayısı toplam yatak sayısının 2/5’i oranını geçmeyen özeller öncelikli olmak üzere ve toplam kadrolu uzman sayısının her bir dönemde yüzde 10’unu geçmeyecek sayıda verilebilecek.

Verilecek uzmanlık dalları içinde üroloji, iç hastalıkları, kulak-burun-boğaz (KKB), psikiyatri, göz hastalıkları, nöroloji, kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji gibi bölümler yer alıyor. Bakanlık, özel hastanelerden gelecek tüm talepleri 1 Haziran 2011 tarihine kadar il sağlık müdürlükleri aracılığı ile toplayacak. Talep edilen kadroların, kamu hastanelerinde görev yapan uzmanlardan karşılanmak istenmesi halinde kamu hizmetinin aksatılmaması bakımından ilgili kamu hastanesi ve il sağlık müdürlüğünün muvafakatı alınacak. Bakanlık en geç 30 Haziran 2011 tarihine kadar talepleri değerlendirilerek, tahsis edilen kadrolar bildirilecek.

Zaman