Ortadoğu’daki kriz sağlık turizmi gelirlerini 2 kat arttırdı

Ortadoğu’da yaşanan kriz, sağlık turizminde Türkiye’nin lehine işledi.

Ortadoğu’da yaşanan kriz, sağlık turizminde Türkiye’nin lehine işledi.

Ortadoğu’da yaşanan kriz, sağlık turizminde Türkiye’nin lehine işledi. Kuzey Afrika ve Suriye’den Ürdün’e giden turistler yönlerini Türkiye’ye çevirdi. Başta Adana olmak üzere İstanbul, Ankara ve İzmir’e gelen turist sayısı geçen yıla göre iki kat arttı.

Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Kamil Yüceoral, komşu bölgelerde yaşanan krizlerin Türkiye’yi olumlu etkilediğini belirterek, “Kuzey Afrika ve Suriye’den sağlıkla ilgili Ürdün’e giden turistler, yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’yi tercih etmeye başladı. Özellikle Adana, sağlık turizminde öne çıkan şehir oldu” dedi.

Sabah gazetesinde yayınlanan habere göre Türkiye genelinde sağlıkta en çok turist alan şehirlerin İstanbul, Ankara ve İzmir olduğu bilgisini veren Yüceoral, sağlık turizminden elde edilen gelirin geçen yıla göre iki kat arttığını söyledi.

Adana’ya en çok göz, onkoloji, radyoterapi, kadın doğum alanlarında tedavi için turistlerin geldiği bilgisini veren Sağlık Turizmi Derneği Adana Başkanı ve Adana Acıbadem Hastanesi Direktörü Hüseyin Çelik de Irak ve Suriye başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinden hasta geldiğini belirtti.

2010’da 30 milyon dolar yurtdışı hasta transferinden gelir oluşturduğunu söyleyen Çelik, 2011 hedeflerini ise 50 milyon dolar olarak açıkladı.

Çelik, “Sağlık turizminin Türkiye’deki yıllık cirosu bir milyar dolar. Önümüzdeki beş yıl içinde bu rakamın beş milyar dolar olmasını bekliyoruz” dedi.

Sağlık turizmi alanında başı çeken Dünya Göz Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu ise “2011 sonunda 40 bin yabancı hasta hedeflediklerini, bu yıl için yatırım planını 31 milyon euro, 2012 içinse 30 milyon euro olarak belirlediklerini ifade etti.

HEM TEDAVİ OLACAK HEM TATİLİNİ YAPACAK

Dünya Göz Hastanesi İcra Kurulu Üyesi ve Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Selin Yıldırım Paker ise 2011’de İngiltere’de, 2012’de de Ukrayna ve Rusya’da hastane açacakları bilgisini verdi.

Hastaneye gelenlerin yüzde 80’inin Avrupa ülkelerinden geldiğini belirten Paker, “Antalya’da 7 ve 5 yıldızlı otellerle anlaşmalar yaptık. 7 ve 14 günlük tatil ve ameliyatı içeren paketler oluşturduk. Hastalar hem tedavi olup hem de tatillerini yapıyor. Yaz aylarında lazer göz ameliyatı için gelen yabancı hasta sayısında yüzde 30 oranında artış oldu” dedi.