“JCI Standardı Tıbbi Riskleri Azalttı”

Dünya sağlık sektörünün “Uluslararası Sağlıkta Kalite Kongresi”nde buluşması gerçekleşti.

Dünya sağlık sektörünün “Uluslararası Sağlıkta Kalite Kongresi”nde buluşması gerçekleşti.

Kongre, Amerika Birleşik Devletleri, Norveç, Avusturya, İtalya, Slovakya, Sudi Arabistan ve Tunus gibi dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 200 sağlık çalışanının katılımıyla 13-16 Nisan tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilmişti.

200 Sağlık Çalışanı Kongreyi Takip Etti

Sağlık sektöründe dünyanın dört bir yanından uluslararası kurum temsilcisi ve uzmanını buluşturan 5. Uluslararası Sağlıkta Kalite, Akreditasyon ve Hasta Güvenliği Kongresi’ne, Medical Park Hastaneler Gurubu Kalite Direktörü Güler Çakmak ve ekibi de katıldı.

Sağlık sektöründeki uluslararası uygulamaların ve kalite anlayışının yorumlandığı kongre,

13-16 Nisan tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi. Amerika Birleşik Devletleri, Norveç, Avusturya, İtalya, Slovakya, Sudi Arabistan ve Tunus gibi dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 200 sağlık çalışanının katılımıyla gerçekleştirilen kongrenin moderatörlüğünü, Medical Park Hastaneler Gurubu Kalite Direktörü Güler Çakmak yaptı.

Kalite Direktörü Çakmak, bu yıl beşincisi düzenlenen kongrede yaptığı konuşmada, hastanelerde güvenli sağlık ortamı oluşturulmasının önemini vurgulayarak, risk yönetimi hakkında katılımcılara bilgi aktardı.

“JCI Standardı Tıbbi Riskleri Azalttı”

Özellikle son yıllarda sağlıkta kaliteyi arttırma sürecinde hastanelerde tıbbi hatalarla oluşan risklerin JCI Akreditasyon standartlarına tam uyum halinde azaltıldığını vurgulayan Direktör Çakmak, Medical Park Hastaneler Gurubu’nda uyguladıkları örnek çalışmalarla gelişmeleri katılımcılara iletti. Uluslararası Sağlıkta Kalite, Akreditasyon ve Hasta Güvenliği Kongresi’nin öneminden de bahseden Kalite Direktörü Çakmak, “Medical Park Hastaneler Gurubu’nda yer alan 4 hastanemizin JCI belgesi bulunmaktadır, Medical Park Hastaneler Gurubu bu kongrede uluslararası akreditasyon bilgi ve deneyimlerini uygulamalarla sektörle paylaşma fırsatını yakalamıştır” diye konuştu.

Türkiye’nin her bölgesine kaliteli sağlık hizmeti ulaştırmak üzere yola çıkan Medical Park Hastaneler Gurubu’nda, JCI akreditasyonu olan toplam 4 hastane bulunuyor. Medical Park Göztepe, Bahçelievler, Antalya ve Bursa hastaneleri JCI onaylı hastanelerdir.

JCI Nedir?

Sağlıkta uluslararası kalite standartlarını temsil eden Joint Commission International (JCI); dünyada 60’tan fazla ülkede sağlık kuruluşlarını denetleyerek akredite eden bir kuruluş. 1998 yılından beri ABD dışındaki ülkelerde, çağdaş ve uluslararası sağlık standartlarını tanımlayan, bu standartlara uygun olan sağlık kurumlarını akredite eden ve düzenli aralıklarla denetleyen bir otorite. JCI Akreditasyon Belgesi ise; JCI’ın uluslararası standartlarına sahip olan sağlık kurumlarına verdiği belgedir. JCI akreditasyonu; hasta ve tesis güvenliği, enfeksiyonların ve yanlış uygulamaların önlenmesi, hasta ve yakınlarının korunması ve bilgilendirilmesi, kişisel hak ve gizliliklerinin korunması, bakım vericilerin ve uygulayıcıların yetkinlikleri ve diploma onayları, tetkik ve tedavi sonuçlarında doğru ve zamanında hizmet gibi konularda standartlar geliştirerek, sağlık kuruluşlarının bu standartlara uyumunu denetler ve başarılı olanları akredite eder.