İngiltere’de grev

İngiltere’de bugün yüz binlerce kişi, hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto etmek için 24 saatlik greve gidiyor.

İngiltere’de bugün yüz binlerce kişi, hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto etmek için 24 saatlik greve gidiyor.

 

250 bin üyeli PCS ve 100 bin üyeli Unite gibi ülkenin en büyük sendikalarının desteğiyle yapılacak iş bırakma eyleminde, kamu kesintileri kapsamında hükümetin emeklilik şartlarında yaptığı düzenlemeler ve devlet çalışanlarının işten çıkarılması protesto ediliyor.

Üniversite öğretim görevlilerinden sınır güvenlik çalışanlarına, sağlık çalışanlarından gardiyanlara yüz binlerce kamu çalışanının katılması beklenen grevde; mesai dışında bulunan 20 bin polis memurunun da siyah şapkalarıyla, işten çıkarılmaları protesto etmesi bekleniyor. Mevcut yasalara göre, polislerin mesai saatleri içinde greve katılmaları yasak.

Kemer sıkma politikaları çerçevesinde emeklilik şartlarında bir dizi düzenleme yapan hükümet, 2015’ten itibaren geçerli olmak şartıyla emeklilik yaşını 65’ten 68’ye yükseltiliyor. Ayrıca, emeklilik fonuna verilen kesintiler arttırılırken, “dereceye göre ikramiye” kuralı getiriliyor. Kısaca, daha çok çalışma ve emeklilik kesintisi ödeme karşılığında, daha az emeklilik ikramiyesi verilmesi planlanıyor.

Öte yandan, hükümet, 2017 yılına kadar aşamalı olarak başta polis çalışanları olmak üzere on binlerce kamu çalışanını işten çıkarmayı hedefliyor. Kamu kesintileriyle ekonomik büyümenin olamayacağını savunan muhalefet İşçi Partisi ise, hükümetin uyguladığı bu ekonomik tedbir paketini sert bir şekilde eleştiriyor.

Hükümet, grevlerin devam etmesine rağmen kemer sıkma politikalarından geri adım atmadı. Devlet Bakanı Francis Maude, grevlerin “faydasız” olduğunu belirterek, emeklilik konusunun tekrar müzakereye açılmayacağını vurguladı.

Muhafazakar ve Liberal Demokrat partilerinden oluşan koalisyon hükümeti 2010 yılında göreve gelmesinin ardından, Avrupa’daki ekonomik krize tedbir amacıyla kamu kesintilerine öncelik vermişti. Hükümeti sert kemer sıkma politikaları sebebiyle eleştiren kamu çalışanları, son 1 yıl içinde 3 kez greve gitti. Son olarak geçen yıl 30 Kasım’da gerçekleşen greve ülke çapında 1 milyon kişi katılmıştı.

Bugünkü grev sebebiyle havalanları, hapishaneler, üniversite ve kolejler, hastaneler, müze ve askeri alanlar, vergi dairelerinde aksamalar olabileceği uyarısı yapılıyor.

zaman