TEİS:”İlaç Giderleri Değil, SGK’lı Sayısı Arttı”

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan yaptığı yazılı açıklamada “SGK vatandaşı yanıltmasın, ilaç giderleri artmadı, SGK’lı sayısı arttı” ifadesini kullandı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan yaptığı yazılı açıklamada “SGK vatandaşı yanıltmasın, ilaç giderleri artmadı, SGK’lı sayısı arttı” ifadesini kullandı.

TEİS: “SGK VATANDAŞI YANILTMASIN: İLAÇ GİDERLERİ ARTMADI, SGK’LI SAYISI ARTTI”

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sosyal güvenlik reformu çalışmalarının başlamasından bu yana tüm kurum bürokratları söylemlerinde ilaç giderlerinin artışından şikayet ediyor. Üstelik ilaç giderlerindeki artışlar bahane gösterilerek, çıkarılan her yeni uygulamanın da faturası eczacıya kesiliyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan yaptığı yazılı açıklamada; “İlaç ve sağlık harcamaları basit bir gider kalemi değil;  toplum sağlığına, ülke ekonomisine ve ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır.  Harcama kalemi ilaç ve dolayısıyla da sağlık olunca elde edilen toplam faydanın basit maliyet hesaplarıyla görmezden gelinerek, sağlık harcamalarında artış olarak görülmesi son derece yanlış bir tutumdur. Üstelik ortada herhangi bir artış varsa dahi  bu  2010 ocak ayında  SGK kapsamına dahil edilen milyonlarca vatandaşımızın eklenmesiyle meydana gelen bir artış miktarıdır” dedi.

Ecz. Saydan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“SGK, çıkarttığı her yeni uygulamada ilaç giderlerindeki sözde artışının ardına saklanmaktadır. Oysa ki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in,  TBMM’de vekillerin verdikleri soru önergelerinin cevabında; İlaç giderlerinin 2008’de 10 milyar 717 milyon TL, 2009’da 13 milyar 161 milyon TL, 2010’da 13 milyar 468 milyon TL olduğunu açıkladı.

Buradan da anlaşılacağı üzere; 2010 yılının ocak ayında SGK kapsamına alınan konsolide bütçeye tabi kurumların personelleri ve bakmakla yükümlü oldukları 7 milyon 235 bin kişinin ve TSK bünyesindeki askeri ve sivil personel ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerin SGK kapsamına alınmasına rağmen artış oranı yok denilecek kadar azdır.

Üstelik İlaç ve sağlık harcamaları basit bir gider kalemi değil;  toplum sağlığına, ülke ekonomisine ve ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır.  Harcama kalemi ilaç ve dolayısıyla da sağlık olunca elde edilen toplam faydanın basit maliyet hesaplarıyla görmezden gelinerek, sağlık harcamalarında artış olarak görülmesi son derece yanlış bir tutumdur. Üstelik ortada herhangi bir artış varsa dahi  bu  2010 ocak ayında  SGK kapsamına alınan milyonlarca vatandaşımızın eklenmesiyle meydana gelen bir artış miktarıdır.

SGK’nın bu konudaki söylemlerinde vatandaşları yanlış yönlendirmemesini, bunları bahane göstererek yapılan tasarruf tedbirleri adı altındaki uygulamalarla vatandaşları ve eczacıları mağdur etmemesini istiyoruz.