Her yıl 150 bin yeni kanser olgusu

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin kanser haritası incelendiğinde her yıl yaklaşık 150 bin yeni kanser olgusu teşhis edildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin kanser haritası incelendiğinde her yıl yaklaşık 150 bin yeni kanser olgusu teşhis edildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı  Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) ve ulusal kanser kontrol programı ile birlikte 2020’li yıllardan sonra Türkiye ’nin kanser  artışında dünya genelinde başarılı olmuş bir kaç ülke arasına gireceği belirtildi.
Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü  (DSÖ) ve Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın verilerine göre 2008 yılında dünya genelinde 12 milyon kişiye kanser teşhisi  konulurken, rakamın 2030’da 26 milyonu aşacağı tahmin edildiği bildirildi.

Esas sorun ‘sigara’
DSÖ ’ye göre, yaşlı nüfusta meydana gelen artış, tütün kullanımı ve obezitenin kanserde artışın üç temel sebebi olduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Ülkemiz için esas sorun tütüne bağlı kanserlerdir. Her yıl yeni teşhis edilen 150 bin kanser olgusunun en az 100 bini direkt olarak sigara kullanımı ile ilişkilidir. Türkiye kanser haritası incelendiğinde her yıl yaklaşık 150 bin yeni kanser olgusu teşhis edilmektedir. Erkeklerde en sık akciğer kanseri , kadınlarda ise meme kanseri  görülmektedir.”

Milliyet