Hepatit B, HIV virüsünden daha bulaşıcı

“Hepatit B, HIV virüsünden daha bulaşıcı”…

“Hepatit B, HIV virüsünden daha bulaşıcı”…

Hepatit B, korunmasız cinsel ilişki, vücut sıvısı ve kanla insandan insana bulaşan; tedavi edilmezse siroz, karaciğer yetersizliği, fulminan hepatit ve karaciğer kanserine yol açarak dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bir hastalık.

2010 yılında Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurdan Tözün tarafından yürütülen ve ülkemizde ilk olarak gerçekleştirilen Türkiye’de Hepatit B çalışmasının sonunda ülkemizde yaklaşık 3 milyon kişinin Hepatit B virüsü ile kronik olarak enfekte olduğu ifade edilmişti. Prof. Dr. Tözün, ülkemizde ve Avrupa’da Hepatit B’nin çok yaygın olmasına rağmen AB ülkeleri düzeyinde yeterince önem verilmiş bir hastalık olmadığını ve HIV/AIDS virüsünün daha fazla gündeme geldiğini belirtmişti.

Yapılan sunumda, “Hepatit B, tütünden sonra en yaygın rastlanan kanser nedenidir. AIDS etkeni HIV’den yaklaşık 100 kat daha bulacıdır. Hepatit B hastaları tedavi edilmediğinde uzun vadede %15-40’ında siroz, karaciğer yetmezliği veya karaciğer kanseri ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde Hepatit B aşısı aşılama programlarına dahil edilmiş olmakla birlikte, milyonlarca kişi aşısızdır ve hastalığa karşı savunmasızdır.” denmişti.

Benzer şekilde, 28 Temmuz’da ilki kutlanacak Dünya Hepatit Farkındalık Günü’nde Hisar İntercontinental Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Erdoğan ARIKAN ile hastalığın nedenleri, nasıl tanı konulduğu, korunmak için neler yapılması gerektiği ve tedavisini konuştuk.

Hepatit B’nin sinsi bir hastalık olduğunu ve belirtilerinin çok geç ortaya çıktığını dile getiren Doç. Dr. Erdoğan Arıkan; ‘Hastalıktan korunmak için özellikle hamilelere hepatit B testi yapılması gerekiyor. Test sonucu pozitifse doğumda bebeğe aşı ile birlikte özel bir serum yapılmalı; ailesinde hepatit B taşıyıcısı ya da hastası olanlar mutlaka test yaptırmalı, gerekiyorsa aşılanmalı. Diş tedavileri sırasında mutlaka steril malzemeler kullanılmalı, korunmasız cinsel ilişkiden kaçınılmalı, dövme-piercing yaptırırken steril malzemelerin kullanılmasına dikkat edilmeli, tıraş takımı, ustura ve diş fırçası gibi malzemeler ortak kullanılmamalı, gerekmedikçe kesinlikle kan nakli yapılmamalı. Hepatite virüsler, bakteriler, çeşitli ilaçlar, uzun süreli alkol kullanımı ve çeşitli endüstriyel maddelere maruz kalmak yol açabilir. Karaciğerde hassasiyet, şişme ve iltihapla birlikte; karaciğer hücrelerinde hasar oluşarak yaygın bir hassasiyet ortaya çıkar.’ açıklamasında bulundu.

Çocukların 0-1 yaş arasında 3 doz halinde yapılan aşıyla hastalıktan korunduğuna dikkat çeken Arıkan, hastalığın akut ve kronik olarak iki türe ayrıldığını; Akut Hepatit B’nin birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilen ve iyileşme görülen; Kronik Hepatit B’nin ise karaciğer kanseri de dahil, ciddi karaciğer hastalıklarına yol açan ve ömür boyu sürebilen bir tür olduğunu söyledi.