Hekimi olmayan iş yerlerine ceza

Hekimi olmayan iş yerlerine 5 bin TL’lik ceza geliyor.

Hekimi olmayan iş yerlerine 5 bin TL’lik ceza geliyor.

İşyeri hekimi için kaç çalışan şart?

Hekimi olmayan iş yerlerine 5 bin TL ceza var! Yeni düzenlemeye göre iş yerleri hemşire çalıştırmak zorunda!

İşyeri hekimi için 50 çalışan şartı kalktı!

İşverenler artık iki işçi çalıştırsalar dahi, çalışanlarının sağlık ve güvenliği için her türlü tedbiri almak zorunda kalacak. Hükümet, iş kazalarının önüne geçmek için mevcut 4857 sayılı İş Kanunu’nun iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili maddelerini ayıklayarak, yeni bir İş Sağlığı ve Güvenliği Taslağı hazırladı.

Başbakanlığa gönderilen taslakla, işyerlerinde işyeri hekimi çalıştırmak ve sanayi işkollarında işgüvenlik uzmanı, mühendis veya teknik eleman çalıştırmak için gereken 50 çalışan sınırı kaldırılıyor. Hükümet, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) işyeri hekimlerine belge verme hakkını da elinden aldı. Taslağa göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi belgelendirme yetkisi Çalışma Bakanlığına geçti.

İşyeri hemsşiresi

Yeni düzenlemede mesleki risklerin önlenmesi amacıyla tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ‘hemşire çalıştırmak’ da zorunlu hale geliyor.

Hekim yoksa 5 bin TL ceza

İşçisinin sağlığı için ‘her türlü tedbiri’ almayan işverenlere bin TL para cezası verilirken, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurmayan işyelerine de hekim başına 5 bin TL para cezası kesilecek. İşverenler bu yükümlülüklerini yerine getirmemeye devam ederse her ay 5 bin TL ceza ödeyecek.

haber5.com