Gelişmekte Olan Ülkelere Aşı Fiyatlarında İndirim

Bir grup ilaç şirketi, gelişmekte olan ülkelere sattıkları, hayat kurtarıcı nitelikte bir dizi aşının fiyatında büyük çapta indirime gidiyor.

Bir grup ilaç şirketi, gelişmekte olan ülkelere sattıkları, hayat kurtarıcı nitelikte bir dizi aşının fiyatında büyük çapta indirime gidiyor.

Gelişmekte olan ülkelerde her yıl bir milyonu aşkın çocuğun ölümüne yol açan, ishalin ölümcül bir biçimine karşı kullanılan aşı da bunlar arasında yer alıyor.

İshal aşısının gelişmekte olan ülkelere normaldeki fiyatının yüzde beşi gibi bir fiyatla satılacağı açıklandı.

Difteri ve hepatit B dahil beş ayrı hastalığa karşı koruma sağlayan bir aşı da büyük fiyat indirimine tabi tutulacak.

Rotavirüs adı verilen virüse karşı koruma sağlayan aşı da yoksul ülkelerde normal satış fiyatından yüzde 67 indirimli olarak satılacak.

İngiltere merkezli GlaxoSmithKline ilaç şirketinin yöneticisi Andrew Witty, Afrika ve Asya’da yaygın olan ve kronik ishale yol açan rotavirüse karşı geliştirilen aşının artık yoksul ülkelerde 1 buçuk sterline (2,5 dolar) satın alınabileceğini söyledi.

Plana göre aşı, gelişmiş ülkelerde uygulanan daha yüksek fiyatlarla sübvanse edilecek.

Aşının Batılı ülkelerdeki fiyatı 30 sterlin (50 dolar) civarında tutulacak.

İlaç firmalarının fiyat indirimi kararı, Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF’in bu yöndeki çağrısını izliyor.

Bir diğer ilaç firması Merck de kendi rotavirüs aşısını bu ülkelerde dozu 5 dolardan satışa sunacağını; satışlar 30 milyon dozu geçince, fiyatın da 3,5 dolara gerileyeceğini duyurdu.