Euroasia Sağlık Turizmi ve Spa Kongresi İzmir’de

EuroAsia Sağlık Turizm ve Spa Kongresi, 23-27 Nisan tarihlerinde İzmir’de yapılacak.

EuroAsia Sağlık Turizm ve Spa Kongresi, 23-27 Nisan tarihlerinde İzmir’de yapılacak.

Sağlık yatırımcıları, sigorta firmaları ile sağlık çalışanlarının yer aldığı ve 2 bin kişinin katılacağı EuroAsia Sağlık Turizm ve Spa Kongresi’ni İzmir aldı. Kongre, 23-27 Nisan 2012 tarihlerinde İzmir’de yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın talebiyle İzmir’e alınan kongrenin, kente sağlık turizmi alanında fayda sağlaması bekleniyor. Sağlık turizmi kongrelerini aynı yıl Amerika, Asya ve Avrupa’da düzenleyen merkezi Amerika’da olan Dünya Sağlık Turizm Birliği’nin Türkiye Temsilcisi Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak, “Avrupa ve Asya kongresi 2012’de birleştirilerek ‘EuroAsia’ ismiyle İzmir’de yapılacak. Kongreye 50 ülkeden, birlik üyesi, sigortacı, sağlık yatırımcısı ve sağlık çalışanlarından oluşan 2 bin delege katılacak. Delegelerin içerisinde yurtdışına hasta, termal kaplıcalara turist gönderen yaklaşık 400 seyahat acentası ve sigorta firması da yer alıyor. İzmir, ev sahipliği yapacağı kongre ile sağlık turizminde çağ atlayacak. Kent, dünya litaratürünün sağlık turizmi bölümüne oturmuş olacak. Termalde atıl kalan tesisler dolacaktır. Yeni açılan hastaneler için önemli bir potansiyel oluşacaktır” dedi.

İKİ KITAYI BİRLEŞTİRECEK

Dünya Sağlık Turizm Birliği, her yıl Amerika, Asya ve Avrupa’da üç sağlık kongresi düzenliyor. Sağlık yatırımcıları, sağlık sigorta şirketleri, ülkelere hasta ve sağlık turizmi amacıyla turist gönderen firmalar, sağlık turizmiyle ilgilenen doktor, sağlık çalışanı ve araştırmacılar İzmir’deki bu kongrede bir araya gelecek. Bu yıl İspanya’nın Barcelona kentinde gerçekleşen kongre hakkında geçtiğimiz Mayıs ayında İzmir’deki bir otelde Kültür ve Turizm Bakanı ile görüşme yaptıklarını anlatan Emin Çakmak, “Kongrenin Türkiye’de yapılması kararlaştırılmıştı ancak hangi ilde yapılacağı kesinlik kazanmamıştı. Bakan Günay, İzmir’in sağlık turizm bölgesi olmasını arzuluyor. Kongrenin İzmir’de yapılması talebimizi, bu yıl Nisan ayında düzenlenen Barcelona’daki sağlık kongresinde Dünya Sağlık Turizm Birliği Başkanı Reene Mary Stafano’na ilettim. Stafano teklifimizi kabul etti” dedi.

Dünya Sağlık Turizm Birliği’nin her yıl Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında sağlık kongresi düzenlediğini belirten Çakmak, bu yıl Avrupa’daki toplantının Barcelona’da, Asya’dakinin ise Kore’de düzenlendiğini belirterek, “Bu yıl Asya ve Avrupa’da iki kongre yapmak yerine her iki kıtayı birleştiren Türkiye’de bir kongre yapılması kararlaştırıldı. Kongreye sağlık yatırımcısı, sağlıkçı, sigorta firmalarından oluşan 2 bin birlik delegesi katılacak. Avrupa ve Asya’nın tüm sağlık sigortası kuruluşları İzmir’e gelecek. Ayrıca bu kongreyle birlikte Sağlık Sigorta Kongresi de eşzamanlı olarak İzmir’de yapılacak. Bu kongreye de 100’e yakın sağlık sigorta firması katılacak” diye konuştu.

50 ÜLKE YER ALACAK

İzmir’de düzenlenecek kongrenin 50 ülkenin katılımıyla bugüne kadar gerçekleştirilen bölgenin en büyük kongresi olacağını vurgulayan Çakmak, Avrupa ve Asya kıtalarında yapılan kongrelere en fazla 30 ülkenin katıldığını ifade etti. Dev organizasyonun Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamaları Birliği (ETİK), Türkiye Seyehat Acenteları Birliği (TÜRSAB), Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kurduğu Sağlık Turizm Platformu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) işbirliğinde gerçekleştirileceğini bildirdi. İzmir’de 2012 yılında düzenlenecek kongrenin kentteki termal kaplıcaları ve hastanelere önemli katkılar sağlayacağını kaydeden Çakmak, şöyle devam etti: “Yurtdışına hasta gönderen, termal kaplıcalara turist gönderen seyahat acenta ve sigorta firmaları da kongreye katılacak. Sayılarının 400’ü bulacağını tahmin ediyoruz. Organizasyon atıl kapasitiyle çalışan termal merkezleri ve hastaneler için önemli bir artı sağlayacaktır. İzmir’in sağlık turizmi konusunda önü açılacak. Doğru tabirle İzmir bu alanda çağ atlayacak. Dünya litaratürüne sağlık turizmine oturmuş olacak”

Amerika’da anlatacaklar

İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, İzmir İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Mehmet Özkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüllaziz Ediz, Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Emin Çakmak’ın içerisinde bulunduğu 35 kişilik heyet, 23-28 Ekim tarihlerinde Amerika’nın Cihicago şehrinde düzenlenecek Dünya Sağlık Kongresi’ne katılacak. Kongre alanında kurulacak 150 metrekarelik stantta İzmir ve Türkiye’nin tanıtımı yapılacak. Dr. Özkan, kongrede EuroAsia Sağlık Turizm ve Spa Kongresi’nin yapılacağı İzmir hakkında ‘Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı’ konulu bir sunum yapacak.

Bir dev kongre de İstanbul’a

Türk Nöroşirurji Derneği Dünya Beyin Cerrahları Dernekleri Federasyonu (WFNS) Delegesi, İzmirli Beyin Cerrahı Prof. Dr. Saffet Mutluer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da desteğiyle ‘Dünya Beyin Cerrahisi Kongresi’ni İngiltere, Arjantin gibi rakipleri geride bırakarak Türkiye’ye kazandırdıklarını açıkladı. İstanbul’da 2017’de yapılacak bilimsel toplantıya 5 bin bilim adamının eşleriyle geleceğini belirten Mutluer, “Federasyona bağlı 190 üyenin 101’nin oyunu Türkiye aldı. Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Balkan ülkeleri bize destek verdi. Çok mutluyuz” dedi. Türk kafilede 2’si İzmirli 16 üye olduğunu anlatan Dr. Mutluer, bilimsel toplantının Türkiye’nin ekonomisine ve tanıtımına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Dünyadaki tüm beyin cerrahisi derneklerinin 4 yılda bir yapılan Dünya Beyin Cerrahları Dernekleri Federasyonu (WFNS) Kongresi’nde bir araya geldiğini ifade eden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saffet Mutluer, bu yılki kongrenin bu ay içerisinde Brezilya’da yapıldığını söyledi.

Başbakandan destek

Brezilya’daki toplantıda dünya bilim dünyası açısından büyük bir öneme sahip kongrenin 2017 yılında hangi ülkede yapılacağı konusunda bir oylama yapıldığını kaydeden Mutluer, “Türk Nöroşirurji Derneği kongreyi Türkiye’ye almak için çaba gösterdi. İstanbul’da bu amaçla 5 uluslararası kongre düzenlendi. Federasyonun kongreleri ile yoğun olarak ilgilendik. Ve Brezilya’da yapılan seçimlerde açık ara birinci geldik. Türkiye ile birlikte İngiltere, Çek Cumhiriyeti, Kolombiya, Arjantin de adaydı. Türkiye olarak 190 üyenin 101’nin oyunu alarak seçildik. Kolombiya 29 oyla bize en yakın oyu aldı. Kongre 2014’de Kore’de, 2017 ise İstanbul’da gerçekleştirilecek. Çok mutluyuz” dedi.

Kongrenin Türkiye’ye getirilmesi konusunda Başbakan Erdoğan’ın da desteği olduğunun altını çizen Mutluer, “Geçtiğimiz Temmuz ayında Başbakan Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe’de bir resepsiyon düzenledi. Harbiye Kongre Merkezi’ni ücretsiz olarak tahsis etme sözü verdi” dedi. Brezilya’daki kongre ve seçimlere Türk Nöroşirurji Derneği’ni temsilen Türkiye’den 2’si İzmirli 16 üye ile katıldıklarını anlatan Mutluer, İzmir’den ben ve Profesör Doktor Mehmet Zileli katıldı” dedi