SGK, eczaneleri takibe alıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), eczaneleri büyüklüklerine ve satılan ilaca göre gruplara ayıracak. Ankara ve Eskişehir’de başlayacak uygulamayla, eczanelerin satışları izlenecek ve aşırı satış yapan eczaneler tespit edilecek. SGK’nın bu yöntemle, sahte reçete ve ilaç yolsuzluklarının önüne geçmeyi hedeflediği bildirildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sahte reçete ve ilaç yolsuzluklarını engellemek için eczaneleri sınıflandıracak. Eczaneler de hastaneler gibi büyüklüklerine ve satılan ilaca göre kategorilere ayrılacak.

Öncelikle Ankara ve Eskişehir’de başlayacak uygulama ile eczanelerin satışları izlemeye alınacak. Eczaneler il, ilçe, semte ve reçete sayısına göre gruplara ayrılacak. Eczanelerin aylık, yıllık satış kapasiteleri çıkarılacak ve aynı gruptaki eczaneler birbirleriyle karşılaştırılacak. İncelemede kendi grubundakilere göre aşırı reçete girişi olan eczane saptanırsa bunun sebebi araştırılacak ve eczane yakın takibe alınacak.

Bu uygulamaya sağlık harcamalarını kontrol altına almak için başlayacağı bildirilen SGK’nın verilerine göre, 2001 yılında 4.5 milyar TL olan sağlık harcamaları, 2010 yılında 32 milyara yükseldi. Sağlık harcamaları içinde en önemli kalemi ilaç giderleri oluştururken, 2007’de 11.3 milyar, 2008’de 13 milyar, 2009’da ise 16 milyar liralık ilaç harcaması gerçekleştirildiği kaydedildi. İlaç harcamalarının toplam sağlık harcamaları içindeki payının yüzde 50 seviyesinde olduğu bildirildi.

SGK’nın verilerine göre, son yıllarda reçete sayısında da artış yaşandı. 2007 yılında 270 milyon reçete yazılırken bu sayı 2009’da 327 milyona çıktı. Reçete başına maliyet ise 2007’de 41 TL iken 2009’da 48.9 TL olarak gerçekleşti.

TEB: “Bu uygulamaya karşıyız”

Türk Eczacıları Birliği (TEB), SGK tarafından başlatılması düşünülen eczaneleri sınıflandırma uygulamasına karşı olduklarını açıkladı. TEB, bunun yerine reçete onay sistemi olan MEDULA’nın sağlıklı çalışmasının sağlanmasını istedi.

TEB’den yapılan açıklamada, sağlık ve eczacılık sisteminin hasta ve sağlık çalışanları açısından birincil ihtiyacının, MEDULA’nın sağlıklı bir şekilde çalışmasının sağlanması ve söz konusu sistemin aile hekimliği sistemi ve hastanelerle entegre edilmesi ile mümkün olduğu vurgulandı.

Eczacıların, reçete yazan değil reçete karşılayan bir meslek grubu olduğu belirtilen açıklamada, “Eğer reçete yazımına ilişkin bir hata bulunuyorsa, sorunun çözüm yeri eczaneler olamaz. Bununla birlikte, eczaneler ilaç güvenilirliğinin sağlanması amacıyla İlaç Takip Sistemi’nin hayata geçirilmesi için bugüne kadar her türlü katkıyı sunmuştur” denildi. Açıklamada, eczanelerde sahte ilaç bulunmasının ve bu ilaçların kuruma fatura edilmesinin mümkün olmadığı kaydedildi.

Vatandaşla eczacı karşı karşıya geliyor

MEDULA’nın, sürekli değişen geri ödeme listeleri, ekonomik ve bürokratik engeller nedeniyle vatandaşlarla eczacıların karşı karşıya geldiği öne sürülen açıklamada, şunlar dile getirildi:

“Böylesi bir uygulama, ifade edilen sorunların çözümünü en doğru biçimde sağlayacaktır. Eczanelere gelen ilaç sayısı ve satışına ilişkin bulguya haiz olan kurumun, bugün yeni bir veriye ulaşmış gibi böylesi bir uygulama başlatacağını duyurması anlaşılamamaktadır.

Bizler bugüne kadar genel olarak sağlık, özel olarak ilaç alanında kamu kaynaklarının en doğru biçimde kullanılması için her türlü çabayı sarf eden bir mesleğin mensuplarıyız. Ancak birer sağlık çalışanı olarak şunu da biliyoruz ki; sağlıkta tasarruf var olan kalemlere, basit birer bütçe kalemi olarak bakarak ve bunları azaltarak olmaz. Tüm bu gerekçelerle; TEB olarak böylesi bir uygulamaya karşı olduğumuzu, sorunların tali adımlarla değil, özüne inen bir yaklaşımla çözülmesinden yana olduğumuzu bir kere daha ilan ediyoruz.”

medimagazin