Avrupa Beyin Konseyi araştırma sonuçlarını açıkladı

Avrupa Beyin Konseyi (EBC) tarafından 30 ülkede yapılan bir araştırma sonuçları açıklandı. Buna göre, Avrupa’da beyin bozukluklarının yıllık maliyeti, yaklaşık 800 milyar Avro’ya yükseldi.

Avrupa Beyin Konseyi (EBC) tarafından 30 ülkede yapılan bir araştırma sonuçları açıklandı. Buna göre, Avrupa’da beyin bozukluklarının yıllık maliyeti, yaklaşık 800 milyar Avro’ya yükseldi.

Avrupa Beyin Konseyi (EBC) tarafından 30 ülkede yapılan bir araştırma, depresyon, anksiyete, uyku bozuklukları ve bunama gibi beyin bozukluklarının insan ömrü uzadığı için giderek daha da artacağını ve Avrupa sağlık hizmetleri için büyük bir ekonomik yük oluşturacağını ortaya koydu.

Geçen ay tamamlanan araştırmaya göre, 2010 yılında Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde nüfusun yüzde 38’i (yaklaşık 165 milyon kişi) ruhsal ve nörolojik bozukluklardan muzdarip.

Bu da Avrupa’nın kişi başı 1.550 avro sağlık harcamasında bulunması anlamına geliyor.

2005 yılından bu yana iki kat artan fatura, Avrupa Birliği’nin 2010 yılı için toplam 1.260 milyar avroluk sağlık harcamasının yüzde 24’ünü oluşturuyor.

İngiltere, Almanya, İtalya, İsveç ve diğer Avrupa ülkelerinden uzmanların katılımıyla yürütülen araştırma, beyin bozukluklarının artan yükünü ve yükselen maliyetini Avrupa ekonomisi ve Avrupa Birliği’nin geleceği için “patlamaya hazır bombaya” benzetti.

Uzmanlar, söz konusu tehdidi ortadan kaldırmak için araştırma fonlarının artırılması gerektiğine dikkati çektiler.

Bazı büyük ilaç firmaları, beynin nasıl çalıştığını ve davranışı nasıl etkilediğini inceleyen araştırmalara yatırım yapmıyor ve nörolojik araştırmaların finansmanından hükümetlerin sorumlu olması gerektiğini iddia ediyor.

Avrupa’da merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlarla ilgili sıkı düzenlemeler ve beyin hastalıkları tedavisinde etkili ilaçların geliştirilememesi de firmaların kararında etkili oluyor.

Tıbbi literatürde baş ağrısı, migren, uyku bozuklukları, felç, Parkinson hastalığı, psikotik bozukluklar ve bunama gibi 100’den fazla ruhsal ve nörolojik bozukluk yer alıyor.

Nörolojik bozuklukların maliyeti, kalp hastalıkları ve kanser gibi diğer kronik hastalıkların maliyetinden daha yüksek.

2010 yılında yapılan araştırmalar, kalp ve damar hastalıklarının yıllık maliyetinin 192 milyar avro ve kanser hastalıklarının yıllık maliyetinin ise 150-250 milyar avro olduğunu ortaya koymuştu.

Ruhsal bozukluklar arasında depresyon, 113 milyar avro ile en yüksek yıllık maliyete sahip. Depresyonu 105 milyarlık bir maliyetle bunama izliyor.

Stargazete

Sağlık araştırmalarında yılların deneyimi