Antalya’da Sağlık Turizminin üç aşamalı planı

Antalya’da Sağlık Turizminin üç aşamalı planı hazır!

Antalya’da Sağlık Turizminin üç aşamalı planı hazır!

 

Yüz nakli ameliyatları ile dünya ve Türkiye’nin gündemine oturan Antalya’nın sağlık turizmi potansiyeli yurtdışı fuarlarda tanıtılacak. Çalışmaları yürütmek için oluşturulan Antalya Sağlık Turizm Platformu, fuarlara katılım, broşür hazırlama ve uluslararası bir çalıştay düzenlemeyi içeren üç aşamalı bir plan hazırladı.

Türkiye’nin ‘turizm başkenti’ Antalya sağlık turizminde de öne çıkıyor. Son zamanlarda gerçekleştirilen yüz nakli ameliyatları Antalya’nın sağlık turizmi potansiyelini gösteren birkaç örnekten sadece biri. Bölgenin sahip olduğu zengin potansiyelin doğru değerlendirilmesi amacıyla Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından Antalya Tanıtım AŞ organizasyonu ile “Antalya Sağlık Turizmi Platformu” oluşturuldu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda birincisi gerçekleştirilen “Sağlık Turizmi Platformu Toplantısı”na ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Adnan Vücudi Özen, “İlk toplantımızda platformun yapı ve işleyişini tartıştık. Geleceğe yönelik stratejimizi belirleyip, atılması gereken adımları belirledik” dedi.

Antalya Tanıtım AŞ Genel Müdürü Dr. Yusuf Örnek ise Sağlık Turizmi Platformu’nun ilk toplantısında üç aşamalı tanıtım stratejisini hayata geçirme kararı aldıklarını belirterek; “Rusya, Kafkasya, Ortadoğu ve Avrupa’da gerçekleşecek sağlık turizmini doğrudan ilgilendiren fuarlara katılacağız. Antalya Tanıtım A.Ş. organizasyonu ile Antalya Sağlık Turizmi tanıtım broşürü hazırlanacak. Ayrıca, ATSO öncülüğünde ilgili paydaşların katılımıyla 2013-2014 yıllarında sağlık turizmi acentelerine ve tur operatörlerine yönelik bir çalıştay düzenleyeceğiz” dedi.

Araştırmaların 2010-2013 yılları arasında Türkiye’de sağlık sektörünün yüzde 16 büyüyeceğini ortaya koyduğunu vurgulayan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Özen, “2015 yılında Türkiye’de sağlık turizmi hareketlerine bugünkünden çok daha fazla turistin katılması bekleniyor. Antalya’nın hızla büyüyen sağlık turizminden hak ettiği payı alabilmesi için sağlık hizmeti sağlayıcı tüm kuruluşların birlikte hareket etmesi gerekiyor” diye ekledi.

İsim hakkı ATSO tarafından satın alınan bir web sitesinin de hazırlanacağını belirten Dr. Özen; “Web sitesi için alınan alan adlarını toplantıda katılımcılarla paylaştık. Sitenin ATSO koordinasyonu ve Antalya Sağlık Turizmi Platformu desteğiyle hazırlanmasına karar verdik. Ayrıca, Antalya Tanıtım AŞ’nin kendilerine sağlayabileceği hizmetleri de anlattık” dedi.

ATSO öncülüğünde oluşturulan Antalya Sağlık Turizmi Platformu’nda doğal üyelik sisteminin geçerli olduğuna dikkat çeken Dr. Adnan Özen sözlerini şöyle tamamladı: “Platformun hazırlık çalışmalarını, sağlık hizmeti sağlayıcı kuruluş temsilcilerinden oluşan bir yürütme kurulu üstlendi. Yürütme kurulu, platformun ikinci grubunun otelci, seyahat acenteleri, uçak ile sigorta şirketlerinden oluşmasını kararlaştırdı.”

Antalya Tanıtım ve Turizm Geliştirme AŞ. Hakkında

Antalya’nın tanıtımı amacıyla kamu-özel sektör işbirliği ile kuruldu. Antalya Tanıtım AŞ., Antalya varış yeri (destinasyonu) içindeki tarihsel ve kültürel mirasın korunarak turizm amaçlı kullanılmasını amaçlıyor.  Kuruluş sermayesi 2 milyon TL olan şirketin ortakları şöyle sıralanıyor: AKTOB (Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği), ANTALYA Ulaşım Hizmetleri Petrol Sanayi ve Ticaret A.Ş, ATSO (Antalya Ticaret ve Sanayi Odası), MATSO (Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası), ALTSO (Alanya Ticaret ve Sanayi Odası), BETUYAB (Belek Yatırımcıları Turizm Ortak Girişimi A.Ş.), ATB (Antalya Ticaret Borsası) ve ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı).