‘Ankara’dan Turizme Sağlıklı Katkı’

Proje, Ankara’nın sağlık turizm potansiyelinin tanıtımına, dolayısıyla rekabet edilebilir bir turizm kenti haline gelmesine katkıda bulunacak.

Proje, Ankara’nın sağlık turizm potansiyelinin tanıtımına, dolayısıyla rekabet edilebilir bir turizm kenti haline gelmesine katkıda bulunacak.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, sağlık turizmine ilişkin olarak, “Normal bir turist ülkemize geldiği zaman yaklaşık 700 dolar civarında bir para bırakırken, sağlık turizmi için gelen bir kişi 3 ila 5 bin dolar civarında bir para bırakıyor. Aradaki farkı iyi görmemiz lazım. Ülkemize büyük bir gelir bırakacak alan söz konusu” dedi.

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından ‘Turizm Potansiyelinin Harekete Geçirilmesi Mali Destek Programı’ kapsamında yürütülen ‘Ankara’dan Turizme Sağlıklı Katkı’ projesinin açılış toplantısı, Ankara Hekimevi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, Sağlık Turizmi Derneği Proje Koordinatörü Enginer Birdal ve davetliler katıldı. Balcı yaptığı konuşmada, iller arasında rekabet sıralamalarına bakıldığı zaman Ankara’nın sağlıkta özellikle birinci sırada görüldüğünü belirtti. Balcı, “Bunun yeterli olmadığını düşünüyoruz açıkçası, sağlık turizmi ve sağlık teknolojileri alanlarında da yaygınlaştırmamız gerektiğini düşüyoruz” dedi.

Bu projenin Ankara için çok önemli olduğuna dikkati çeken Balcı, bir süredir sağlık turizminin Ankara’da geliştirilmesi için çalışmaların olduğunu ve bu çabaların bundan sonra da artarak devam etmesi bakımından Ankara Kalkınma Ajansı olarak üzerlerine düşen görevi yapacaklarına işaret etti. Balcı, şunları kaydetti:

“Normal bir turist ülkemize geldiği zaman yaklaşık 700 dolar civarında bir para bırakırken, sağlık turizmi için gelen bir kişi 3 ila 5 bin dolar civarında bir para bırakıyor. Aradaki farkı iyi görmemiz lazım. Ülkemize gelir bırakacak büyük bir gelir bırakacak alan söz konusu.”

Balcı, bu konuyla ilgili gerekli altyapının daha ileriye taşınması gerektiğini bildirdi. Bu alanın Türkiye’de yeteri kadar bilinmediğini belirten Balcı, bu projenin de katkısıyla Ankara’nın sağlık turizminde bir marka haline geleceğine inandıklarını söyledi.

Proje, Ankara’da sağlık turizmi sektöründe insan kaynakları kapasitesinin güçlendirilmesi yoluyla hizmet kalitesinin iyileştirilmesine ve ilin sağlık turizm potansiyelinin tanıtımına, dolayısıyla rekabet edilebilir bir turizm kenti haline gelmesine katkıda bulunuyor. Projenin hedefinde sağlık turizm sektöründe halihazırda hizmet vermekte olan çalışanların mesleki yetkinliklerinin güçlendirilmesine ek olarak yeni ve eğitimli destek personelinin sektöre kazandırılması yoluyla hizmet kalitesini artırmak ve mevcut sağlık turizmi potansiyelinin tanıtımını yapmak suretiyle Ankara’nın rekabet edilebilir bir turizm kenti haline gelmesi yer alıyor.

iha