Dünya devlerinden Amplifon, Maxtone’a kulak verdi!

Türkiye’nin ilk kurumsal işitme merkezi zinciri Maxtone, dünyanın en büyük perakende işitme cihazı dağıtıcısı İtalyan Amplifon Grubu ile ortak oldu. Birleşmenin duyurulduğu gün Amplifon hisseleri yaklaşık %2,45 oranında değerlendi.

Perakende işitme cihazı dağıtıcısı İtalyan Amplifon Grubu, işitme çözümleri pazarında aktif bir rol oynayan Maxtone perakende şirketinin yüzde 51’lik hisselerinin satın alma işlemini gerçekleştirerek Türkiye pazarına girdi. Türkiye’nin işitme alanında güçlü bir büyüme potansiyeli olduğunu düşünen Amplifon, bu satın alma işlemi ile pazarın liderliğini üstlenmeyi hedefliyor.

7 milyon kişi 65 yaş üstü kategorisine girecek
Amplifon Grubu için Maxtone hisselerinin alımı özellikle coğrafi olarak daha önce girmediği ve büyüme vadeden bir alanı temsil ettiği için büyük bir önem teşkil ediyor.  Bu önem, Türkiye’nin dünyanın en büyük 14. ekonomisi olmasından ve işitme cihazları alanındaki hızla büyüyen pazarından kaynaklanıyor. Amplifon’un dünyanın 19 farklı ülkesindeki küresel deneyimi ile Türkiye’nin modern ve hızlı büyüyen işitme merkezi Maxtone’un yerel bilgisinin oluşturacağı sinerji ile pazarda başarı yakalamayı umuyor.

Şirket yetkililerinin verdikleri bilgilere göre, Türkiye pazarında, 2001 yılında 25,000 adet satılan işitme cihazlarının sayısı 2011 yılına gelindiğinde dört kat artarak 100,000’i buldu. “Her ne kadar Türkiye nüfusunun yarısından fazlası hala 30 yaşın altında olsa da önümüzdeki 10 yıl içinde yaklaşık 7 milyon kişinin daha 65 yaş üstü kategorisine gireceği hesaplanıyor. Bu da pazarın önümüzdeki 10 yılda yaklaşık 5-8 katı büyüyebileceğini gösteriyor.”

Maxtone hâlihazırda Türkiye nüfusunun üçte ikisini kaplayan büyük şehirlerde bulunan 8 farklı mağazasıyla hizmet veriyor (Ankara, İstanbul, İzmir ve yakında açılacak Bursa ve Adana şubeleri). Birleşme sayesinde Maxtone’un ürün gamı genişleyeceği gibi tüketicilerin yeni ürün markalarıyla tanışması sağlanacak.

Türkiye’nin önümüzdeki on yıl içinde dünyada hızlı büyüyecek pazarlar içerisinde ilk 10 arasında yer alacağına belirten Amplifon Grubu CEO’su Franco Moscetti, “Maxtone’un medikal ve bilim alanında önemli bir bilinirliği bulunuyor. Bu ortaklık sayesinde Türkiye’deki işitme cihazı pazarında lider konumunu üstlenerek, bilinirliğimizi en üst seviyeye taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

Maxtone CEO ve kurucusu Ersin Oray ise birleşme hakkındaki görüşlerini şu şekilde belirtti: “Küresel piyasada lider konumdaki Amplifon Grubu’nun parçası olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu ortaklık işitme sektörünün dünyadaki en önemli oyuncusunun, Maxtone İşitme Merkezi’ne ve büyüyen bir pazar olarak Türkiye‘ye güvenini vurgulamış oldu. Kurulduğumuz günden beri insan kaynaklarına yaptığımız yatırımlarımızı bu işbirliği ile sürdüreceğiz. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde 100’e yakın işitme merkezini faaliyete geçirerek bünyemizde yeni istihdam olanakları da yaratacağız.”

Bu ortaklığın dikkat çeken diğer bir yanı, Türkiye’de hiç bir yatırımı bulunmayan ve 1,1 trilyon dolarlık varlığı bulunan The Bank of New York Mellon’un (BNY Mellon) yatırım şirketi Newton Investment’ın Amplifon’un ortağı olarak Türkiye pazarına dolaylı olarak girmiş olması.

Dünyanın en büyük işitme cihazları dağıtıcılarından Amplifon’un Türkiye pazarına bu hızlı girişinin pazardaki diğer küresel oyuncu ve yatırımcıları Türkiye’ye yöneltmesi ve rekabetin de bu doğrultuda olmasının beklendiği ifade ediliyor.