9. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi

Sağlık Bakanlığı ve Uluslararası Jinekoloji ve Obstetrik Derneği FİGO Tarafından Desteklenen 9. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi Antalya Lara’da başladı. 1800 katılımcının yer aldığı kongre 22 Mayıs’ta sonra erecek.

Sağlık Bakanlığı ve Uluslararası Jinekoloji ve Obstetrik Derneği FİGO Tarafından Desteklenen 9. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi Antalya Lara’da başladı. 1800 katılımcının yer aldığı kongre 22 Mayıs’ta sonra erecek.

Kongrenin açılış konuşmasında TJOD Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil şunları söyledi:

Bu yıl bir kez daha ulusal kongremizde bir araya geldik. Bu kongrede de bilgilerimiz aktaracak, sorunlarımızı anlatarak ortak çözümler bulmaya çalışacağız. TJOD kongresi yalnızca bilimsel bir aktivite değildir. Bilimselliğin yanı sıra kadın-doğum hekimliği tüm yönleriyle ele alındığı, sağlık politikalarının değerlendirildiği, mesleki bilinç ve kaynaşmanın yükseldiği büyük bir çalıştaydır. Yine bir arada her şeyi, birbirimize gösterdiğimiz sevgiyi ve saygıyı eksiltmeden tartışacak, kararlar alacağız. Karamsarlığı bırakarak, umuda sımsıkı sarılacak, birbirimizden aldığımız güçle ileri daha güvenli bakacağız. Bunu canı gönülden diliyorum.

Hekimlerin üzerinde oynanan oyunlar, yapılan haksızlıklar, küçük düşürücü, hakarete varan söylemler bizleri üzmektedir. Hukuki ve mali altyapısı hazırlanmamış, hekim ve hasta hakkına saygısı olmayan bir şablonu zorla ülkemize uydurmaya çalışıp, engeller çıkınca hırçınlaşan, her gün yeni bir hukuksuzlukla karşımıza çıkan sağlık bakanlığının uygulamaları artık bizleri şaşırtmamaktadır.

Sağlıkta başarı, hastanın istediği eczane, istediği hastaneye gidip kapıdan karşılanması değildir. Sağlıkta başarı toplumun tümünün fiziksel ve ruhsal olarak iyi halde olmasının sağlanmasıdır. 2002 yılında 1,5 milyon olan ameliyat sayısı, 2009 da 4,5 milyona çıkmışsa, ilaç tüketimi 750 milyondan, 1,5 milyar kutuya çıkmışsa, hasta sayısı %81 artmışsa, bu toplum iyileşmiyor, ya hasta oluyor ya da hasta ediliyor demektir. Sistemin çok hızlı bir şekilde gözden geçirilmesine ve değerlendirilmesine ihtiyaç vardır. Eğer bu konuda TJOD ye bir görev düşerse, gerekli öneri ve katkılarımızı sunmakta tereddüt etmeyiz. Yalnızca ve yalnızca hukukun uygulanması sağlıkta birçok sorunu çözecektir.

Bu yıl da TJOD adına ve misyonuna yakışır bir kongrede meslektaşlarını ve endüstriyi bir araya getirdi. 1800 katılımcının yer aldığı kongrede, 56 oturum, 7 özel oturum, 12 yabancı, 330 yerli konuşmacı ve 90 stant ile hem bilimsel hem sosyal içeriği ile göz dolduran bir kongrede daha bir aradayız.

TJOD üyelerini bir arada tutan, ona ilgiyi arttıran, başka uzmanlık dallarından hekimlerin bile üyesi olmak için başvurduğu bir dernek haline getiren güç de budur. TJOD üyeleri değişik parti, siyasi görüş ve anlayışta olabilirler, ama hepsinin ortak karşı çıktığı nokta hekim haklarının daha da ötesinde insan haklarının çiğnenmesidir. Bunun için varız, bunun için güçlüyüz ve gücümüze güç katıyoruz.