4. Uluslararası sağlık turizmi kongresi tamamlandı

4. Uluslararası sağlık turizmi kongresi geçtiğimiz hafta içinde yapılan oturum, konuşmalar ve gala yemeğinin ardından bitti.

4. Uluslararası sağlık turizmi kongresi geçtiğimiz hafta içinde yapılan oturum, konuşmalar ve gala yemeğinin ardından bitti.

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği konular genelde yurtdışından gelen hastaların ilgi gösterdiği konularla paralellik gösterdi. Saç ekimi başta olmak üzere tüp bebek, diş hastalıkları, estetik plastik cerrahi, göz hastalıkları ve termal turizm en fazla konuşulan konular oldu.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği ( TÜRSAB ) adına kongreye katılan Sağlık Turizmi Kurulu üyesi Dr. Hamid AYDIN, açıklamalarda bulundu:

“Sağlık Turizmi Türkiye’nin parlayan yıldızı. Şu an lokomotif hizmet olarak Türkiye’nin en popüler sağlık hizmeti saç ekimi. Göz hastalılıkları, Plastik Cerrahi ve Termal Turizm de ciddi turist çeken sağlık hizmetleri arasında. Bu tür organizasyonlar gerek sağlık turizmine gerekse ülkemize olan ilgiyi arttırması açısından son derece önemli. Eğer tıbbın diğer alanlarında da saç ekiminde olduğu gibi ilgi oluşturmayı başarırsak inanıyorum ki yakın bir gelecekte Türkiye sağlık turizminin dünyadaki önemli aktörlerinden biri olacaktır. “

“Sağlık Bakanlığı, Kültür Turizm Bakanlığı ve Türsab’ın son yıllarda sağlık turizmini geliştirmeye dönük ciddi projeler oluşturmaları özel sektöre de cesaret veriyor. Zaten dünya standartlarının üstünde sağlık hizmeti veren ülkemiz hastaneleri yurtdışı tanıtımlarını arttırarak çok küçük bütçelerle büyük bir yatırım çekme şansı yakalayabilir. Hollanda, Almanya ve Belçika yakın bir zamana kadar saç ekimi konusunda Türkiye’ye en fazla hasta yollayan ülkelerdi. En büyük acenteler buradan çıkıyor ve hastalar saç ekimi için ülkemizi tercih ediyorlardı. Ancak son yıllarda hiç beklenmeyen bir coğrafyanın da yıldızı bu konuda parlamaya başladı. Mesela Dubai son zamanlarda Türkiye’ye en fazla saç ekimi hastası yollayan ülkelerden biri konumuna geldi. Bunda tabi ki Türkiye’nin dış politikasının aldığı isabetli kararlarının çok önemli bir payı var. Bunları birbirinden ayırmak mümkün değil. Arap ülkeleri ve Ortadoğu ile artan iş hacmi doğal olarak buradan sağlık turizmi amacıyla Türkiye’ye gelen hasta sayısını da etkiliyor. “

Kongre ve fuar organizasyonlarının başarısının sektörü beslediğini de belirten Dr. Hamid AYDIN, organizasyonu ve katılımcıları tebrik ettiğini de sözlerine ekledi.

haber 7