3.Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi tamamlandı

3.Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi 24-26 Kasım 2011 tarihleri arasında yoğun ilgi ve katılım ile Ankara’da gerçekleşti.

3.Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi 24-26 Kasım 2011 tarihleri arasında yoğun ilgi ve katılım ile Ankara’da gerçekleşti.

“Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi’nin üçüncüsü “Klinik Kalite ve Güvenlik” ana temasıyla 24-26 Kasım 2011 tarihleri arasında Ankara Rixos Grand Otel’de yaklaşık 1500 kişilik katılım ile gerçekleşti.

Kamu, üniversite ve özel sağlık sektörünün yanı sıra Türkiye’den ve yurtdışından katılımın olduğu III. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi ile sağlık sektörünün paydaşlarının bir araya geldiği, iyi uygulamaların ve uluslararası tecrübelerin paylaşıldığı bir platform oluşturuldu.

Kongre Açılış Konuşmalarını Kongre Yürütme Kurulu adına Dr.Hasan GÜLER, Kongre Başkan Yardımcısı Prof.Dr.İrfan ŞENCAN, Kongre Başkanı Prof.Dr.Adnan ÇİNAL, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Nihat TOSUN ve Adana Milletvekili Prof.Dr.Necdet ÜNÜVAR yaptı.

Kongrede “2.Ulusal Sağlıkta Kalite ve Güvenlik Ödülleri” kapsamında Hizmet Kalite Standartları Araştırma ve Bilimsel Yayın Ödülü ile Hizmet Kalite Standartları En İyi Uygulama Ödülü düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini bulurken Hemşirelere yönelik HKS Bilgi Yarışması Ödülleri de verildi.

3 gün süren kongre boyunca Teşhis ve tedavide hasta güvenliği, kalitede yeni dönem ve hastane hizmet kalite standartları, Performans’ta yeni kavram ve uygulamalar, HKS uygulamaları, tıbbi hataların bildirimi ve güvenlik raporlama sistemi, enfeksiyon kontrolü ve önlenmesinde sterilizasyon süreci, ölçüm kültüründe indikatör yönetimi ve çalışan güvenliği konularında 120’nin üzerinde sunum ve tebliğler yapıldı. Kongre esnasında tüm katılımcılara Bildiri ve Ödül Kitapları verildi.

Yine Kongre süresince Hastaneler Tanıtım Stantları ile yaptıkları çalışmalar ve örnek uygulamalar üzerinde paylaşımda bulundular.

Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongreleri ile yapılan uygulamalar, araştırmalar ve uluslararası deneyimleri paylaşarak sağlık hizmetlerinde performans, kalite, hasta ve çalışan güvenliği uygulamalarının etki alanını yaygınlaştırmayı amaçlayan Sağlık Bakanlığı “21-23 Şubat 2013” tarihleri arasında düzenlemeyi planladığı IV. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi” ile bu geleneği sürdürme düşüncesinde.