19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi İstanbul’da gerçekleşecek

19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi 11-15 Eylül 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi 11-15 Eylül 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

Çalışma hayatının en temel sorunlarından birisi olan iş sağlığı ve güvenliğinin uluslararası alanda değerlendirildiği en önemli organizasyon olan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi  bu yıl İstanbul’daki Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Sloganı ”Sağlıklı ve Güvenli Bir Gelecek İçin Küresel Güvenlik Kültürünü Oluşturalım”  olarak belirlenen kongre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde, ILO ve Uluslararası Sosyal Güvenlik Kuruluşları Birliğinin katkılarıyla gerçekleşecek.

İş sağlığı ve güvenliği araştırmacıları ve uygulayıcıları, devlet yöneticileri, politika belirleyiciler, sosyal güvenlik kuruluşları ve bu alanda aktif çalışan işçi ve işveren örgütleri arasında, iş sağlığı ve güvenliği konusunda iyi uygulama örneklerinin paylaşımı ile yeni teknolojiler ve işbirliği çabaları için zemin oluşturacak olan kongre, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi ile çalışanların korunmasına da katkı sağlayacak.

Kongrede ayrıca, iş sağlığı ve güvenliğini geliştirmek amacıyla yeni bilgi ve uygulamaların paylaşımı için forum oluşturulması, işbirliği için ilgili taraflar arasında bağlantıların ve ortaklıkların kurulması, güçlendirilmesi ile iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilgilerin geliştirilmesi ve stratejilerin, iyi uygulamaların paylaşımı için bir zemin oluşturulması hedefleniyor.

Ana temaları, ”İş sağlığı ve güvenliğine kapsamlı, planlı ve önleyici yaklaşımlar, İş sağlığı ve güvenliğine sistem yaklaşımı, İş sağlığı ve güvenliğinde sosyal diyalog, ortaklıklar ve yenilikler, Küresel ekonomi ve değişen iş dünyasında ortaya çıkan yeni güçlükler” olarak belirlenen kongre kapsamında 6. Uluslararası Bölgesel İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı da gerçekleştirilecek.

Kongre ile ilgili tüm detaylı bilgilere ”www.safety2011turkey.org” adresinden ulaşılabilir.

AA