1. Kök Hücre Araştırmaları Kongresi düzenleniyor

1. Kök Hücre Araştırmaları Kongresi Eylül sonunda başlıyor.

1. Kök Hücre Araştırmaları Kongresi Eylül sonunda başlıyor.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÖGEM) tarafından organize edilen, “1. Uluslararası Katılımlı Kök Hücre Araştırmaları Kongresi”nde 35’i yurt dışından, 72 bilim insanının, gerçekleştirdikleri çalışmalara ilişkin klinik öncesi ve klinik verilerini anlatacağı bildirildi.

KÖGEM Müdürü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kök Hücre Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Karaöz, yaptığı yazılı açıklamada, kongrenin, 28 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Sapanca’da, disiplinler arası işbirliği anlayışıyla birçok hasta/hastalık ve uzmanlık derneklerinin katkılarıyla Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğünün himayelerinde gerçekleştirileceğini belirtti.

Kongrenin ana temalarını “Nöromusküler (Miyopatiler, vb), Nörodejeneratif

(Parkinson hastalığı, vb), Omurilik Yaralanmaları, Kardiyovasküler, Göz ve Otoimmun Hastalılar, Kısırlık, Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi, Doku Mühendisliği, Gen Tedavileri, Diş Hekimliğinde Kök Hücre ve Kanser Kök Hücresi” olarak belirlediklerini ifade eden Prof. Dr. Karaöz, konu başlıklarını içeren oturumlarda 35’i yurt dışından, 72 bilim insanın gerçekleştirdikleri çalışmalara ilişkin klinik öncesi ve klinik verilerini anlatacaklarını kaydetti.

Karaöz, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Günümüzde, modern tıbbın güncel yöntemlerle kesin olarak tedavi edemediği bazı hastalıklar vardır. Bu tür hastalıkların kesin tedavilerinin sağlanması hasar gören hücre-doku veya organların biyolojik işlevlerini yerine koymak (rejeneratif tıp) ya da tamir etmek (reparatif tıp) ile mümkün olabileceği düşünülmektedir. Bu sürecin önemli biyolojik unsuru ‘Kök Hücreler’dir. Son yıllarda, bu alanda klinik öncesi araştırma ve klinik denemelere ilişkin birçok rapor yayımlanmaktadır.

Ülkemizde de kök hücre alanında Ar-Ge çalışmaları yürüten birçok merkez faaliyete geçti ve birçoğu da kurulma aşamasındadır. Ülkemizde kök hücre, doku/organ mühendisliği ve gen tedavileri konusunda çalışan ve konuya ilgi duyan bilim insanları/genç araştırmacılar, hasta ve hasta yakınları ile bu alanda şimdiye kadar evrensel bilime önemli katkılar sağlamış temel ve klinik bilimcilerin bir araya gelmesini sağlayarak oldukça geniş kapsamlı paylaşım ve tartışma platformu oluşturacak olan bir kongre düzenlenmesini hedefledik. “

Karaöz, açıklamasında, kongre süresince her oturumda alanında yetkin bilim insanlarının konuşmacı olarak yer alacağını ve yaptıkları son klinik ve preklinik çalışmalarının sonuçlarını kongrede açıklayacaklarına işaret ederek, şöyle devam etti:

“İlk gün, dünyada ilk kez kadavradan elde edilip hücrelerden arındırıldıktan sonra hastanın kendi kök hücreleriyle donatılarak elde edilen nefes borusunu 30 yaşındaki bir bayan hastaya nakledip yaşamasını sağlayan ekibin başkanı Prof. Dr. Paolo Macchiarini’nin konferansıyla başlayacak. Süreçte hem ülkemizden hem de dünyanın farklı kurumlarından önemli bilim insanlarının çalışma sonuçlarına tanık olacağız.”

Sağlık araştırmalarında yılların deneyimi